Nowy prezes Gaz-System Sławomir Hinc chce dokończyć dywersyfikację i wesprzeć transformację energetyczną Polski angażując się w biometan, wodór i składowanie dwutlenku węgla.
– Chciałem potwierdzić zaangażowanie Gaz-Systemu w sprawie trzeciego projektu infrastrukturalnego, czyli domknięcie Bramy Północnej – mówił prezes Gaz-System Sławomir Hinc o projekcie pływającego gazoportu FSRU w Zatoce Gdańskiej.
– Czeka nas aktywna rola w procesie transformacji energetycznej. Chciałem skupić się na trzech aspektach: biometan, wodór i dwutlenek węgla – wyliczał prezes Hinc w kontekście transportu tych surowców. – Rozproszone źródła biometanu sprawiają, że aktywną rolę ma do odegrania nie tylko Gaz-System, ale także Polska Spółka Gazownictwa.
– Cieszą nas propozycję wskazania Gaz-Systemu jako operatora systemu przesyłu wodoru – powiedział prezes Sławomir Hinc. Jego firma ma brać udział w budowie infrastruktury oraz regulacji służących rozwojowi gospodarki wodorowej. – Jesteśmy dopiero po przyjęciu pakietu rozwiązań prawnych do implementacji do prawa krajowego. Chcemy brać udział w tym procesie, a także w finansowaniu infrastruktury wodorowej – dodał.
– Będziemy też rozwijać transport dwutlenku węgla z miejsc, w których następuje jego wychwytywanie do miejsc, gdzie może być składowany. Rolą Gaz-Systemu powinien być transport i przyspieszanie dekarbonizacji – powiedział prezes Sławomir Hinc na spotkaniu z dziennikarzami.
Opracował Wojciech Jakóbik
Jakóbik: Boom pomp ciepła łapie zadyszkę przez chiński szrot i wysokie rachunki