Gaz-System ostrzega przed oszustwami na logo i Baltic Pipe

23 lutego 2024, 10:00 Alert

Gaz-System ostrzega przed oszustami wykorzystującymi logo i projekty inwestycyjne spółki, w tym gazociąg Baltic Pipe. Przestępcy próbują wyłudzać pieniądze i dane osobowe drogą telefoniczną i internetową.

Oszust, źródło: Freepik

Gaz-System, operator krajowego systemu gazociągów przesyłowych, alarmuje o oszustach, próbujących wyłudzać pieniądze i dane osobowe. Wykorzystują oni logo i projekty inwestycyjne spółki, takie gazociąg Baltic Pipe, otwarty we wrześniu 2022 roku.

– W mediach elektronicznych ciągle pojawiają się fałszywe ogłoszenia gwarantujące rzekome wysokie i pewne zyski, a powołujące się na projekty inwestycyjne Gaz-Systemu. Fałszywe reklamy pojawiają się m.in. na portalach Facebook, YouTube, LinkedIn, w wyszukiwarce Google, w mailingach, czy przede wszystkim, w reklamach internetowych. W ślad za nimi często pojawia się SMS oraz telefony podszywające się pod pracowników – alarmuje firma.

Oszuści zachęcają do inwestowania i obiecują szybki zysk, prezentując nieprawdziwe informacje o rzekomych projektach Gaz-Systemu. Firma zaznacza, że przestępcy często posługują się przerobionym logiem, łudząco podobnym do oryginału. Fałszywe wiadomości mogą też zawierać błędy językowe i interpunkcyjne.

– Fałszywe reklamy i posty zawierają informację o ograniczonej czasowo ofercie gwarantującej niezwykle wysoki zysk w krótkim czasie. Np. „Tylko dziś wpłać tysiąc złotych, jutro odbierz dwa tysiące złotych”. Często oszuści powołują się na zamknięty charakter oferty oraz niechęć spółki lub instytucji rządowej do dzielenia się z obywatelami zyskami z inwestycji. Grafiki umieszczone w postach to również często fotomontaże, którymi Gaz-System nie posługuje się w swojej komunikacji zewnętrznej. Wykorzystywane są wizerunki znanych osób: polityków, sportowców, postaci showbiznesu czy członków zarządów spółek skarbu państwa. Na grafikach mogą występować różne kolory tekstów, które nie są powiązane z identyfikacją wizualną Gaz-Systemu. Posty prowadzą do stron, które w żaden sposób nie są powiązane z Gaz-Systemem lub projektami spółki w tym Baltic Pipe – czytamy w komunikacie.

Gaz-System wylicza schematy, którymi posługują się oszuści. – Po kliknięciu w reklamę użytkownik zostaje przekierowany na fałszywą stronę spółki lub projektu. Następnie wyskakuje oferta z możliwością rejestracji. Polega ona na wprowadzeniu swoich podstawowych danych m.in. numeru telefonu, adresu e-mail, ewentualnie adresu zamieszkania. Aby rejestracja została zakończona, potencjalny inwestor musi poczekać aż oddzwoni do niego „doradca/konsultant przedstawiający się telefonicznie jako reprezentant spółki Gaz-System”. Będzie on nakłaniał klienta do zainstalowania programu umożliwiającego zdalne przejęcie kontroli nad pulpitem komputera. To pozwala oszustom na kradzież pieniędzy z rachunku bankowego, gdy klient zaloguje się na swoje konto bankowe. Ewentualnie „konsultant” prosi o szybkie przelanie środków pieniężnych na wskazany w e-mailu czy SMSie numer konta. Często kończy się także ten proceder wyłudzeniem numeru PESEL, na który następnie jest wyłudzany kredyt lub pożyczka! W wielu przypadkach oszuści wysyłają podrobione dokumenty jak poświadczenie certyfikatu „doradcy/konsultanta”, umowę inwestycyjną i skany informacji ze strony Gaz-System z opisem inwestycji, a dodatkowo wskazują do kontaktu mailowego przekręcone nazwiska osób z dopisaną domeną poczty elektronicznej naszej spółki. UWAGA – to są fałszywe dokumenty – nie należy ich wypełniać ani podpisywać – ostrzega firma.

Gaz-System podkreśla, że nie prowadzi żadnych działań nakłaniających do inwestowania na rzecz spółki.

Gaz-System / Jędrzej Stachura

Orlen czeka z decyzją o PGNiG na nowy zarząd