AlertEnergetykaGaz.

Gaz-System otrzyma wsparcie, które pomoże zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski

Budowa gazociągu Goleniów-Ciecierzyce. Fot. Gaz-System

Budowa gazociągu Goleniów-Ciecierzyce. Fot. Gaz-System

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) udzieli Gaz-Systemowi dofinansowania w wysokości miliarda złotych. Pieniądze mają zostać przeznaczone na inwestycje, które zwiększą bezpieczeństwo energetyczne Polski.

PFR Fundusz Inwestycyjny FIZAN zawarł z Gaz-System umowę pożyczki podporządkowanej na finansowanie inwestycji o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, związane m.in. z dywersyfikacją źródeł dostaw gazu do Polski.

– Niezależność energetyczna jest kluczowa dla bezpiecznego funkcjonowania polskiej gospodarki, szczególnie w kontekście transformacji energetycznej, jak i ostatnich wydarzeń politycznych, tj. wojny toczącej się w Ukrainie. Bardzo się cieszę, że Polski Fundusz Rozwoju – poprzez wsparcie finansowe strategicznych projektów inwestycyjnych Gaz-System – bierze udział w kształtowaniu polityki energetycznej realizowanej przez polski rząd – powiedział Mateusz Berger, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

– Zawarcie umowy pożyczki z Gaz-System wpisuje się w strategię inwestycyjną PFR, jako element finansowania infrastruktury strategicznej dla bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz procesów transformacji energetycznej. Cieszymy się, że jako PFR uczestniczymy w inwestycjach, które mają kluczowe znaczenie dla przyszłości polskiej gospodarki – powiedział Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

– Gaz-System uzyskał z Polskiego Funduszu Rozwoju stabilne finansowanie na realizację planu inwestycyjnego, mającego na celu wzmocnienie krajowej sieci przesyłowej oraz kontynuację projektów związanych z dywersyfikacją źródeł i kierunków dostaw gazu do Polski – powiedział Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu.

Jednymi z inwestycji Gaz-Systemu są budowa gazociągu Baltic Pipe i interkonektorów gazowych z Litwą i Słowacją. Zajmuje się również rozbudową krajowej sieci przesyłowej i Terminalu LNG w Świnoujściu. W najbliższych latach spółka planuje zrealizować projekt terminala FSRU w rejonie Gdańska.

Polski Fundusz Rozwoju to grupa instytucji finansowych i doradczych dla przedsiębiorców, samorządów i osób prywatnych inwestująca w zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy kraju.

Gaz-System/Jędrzej Stachura

Reaktywacja Stork II i reforma energetyczna: Polska i Czechy razem przed szczytem


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X