Gaz-System otrzyma wsparcie, które pomoże zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski

7 września 2022, 13:15 Alert

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) udzieli Gaz-Systemowi dofinansowania w wysokości miliarda złotych. Pieniądze mają zostać przeznaczone na inwestycje, które zwiększą bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Budowa gazociągu Goleniów-Ciecierzyce. Fot. Gaz-System
Budowa gazociągu Goleniów-Ciecierzyce. Fot. Gaz-System

PFR Fundusz Inwestycyjny FIZAN zawarł z Gaz-System umowę pożyczki podporządkowanej na finansowanie inwestycji o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, związane m.in. z dywersyfikacją źródeł dostaw gazu do Polski.

– Niezależność energetyczna jest kluczowa dla bezpiecznego funkcjonowania polskiej gospodarki, szczególnie w kontekście transformacji energetycznej, jak i ostatnich wydarzeń politycznych, tj. wojny toczącej się w Ukrainie. Bardzo się cieszę, że Polski Fundusz Rozwoju – poprzez wsparcie finansowe strategicznych projektów inwestycyjnych Gaz-System – bierze udział w kształtowaniu polityki energetycznej realizowanej przez polski rząd – powiedział Mateusz Berger, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

– Zawarcie umowy pożyczki z Gaz-System wpisuje się w strategię inwestycyjną PFR, jako element finansowania infrastruktury strategicznej dla bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz procesów transformacji energetycznej. Cieszymy się, że jako PFR uczestniczymy w inwestycjach, które mają kluczowe znaczenie dla przyszłości polskiej gospodarki – powiedział Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

– Gaz-System uzyskał z Polskiego Funduszu Rozwoju stabilne finansowanie na realizację planu inwestycyjnego, mającego na celu wzmocnienie krajowej sieci przesyłowej oraz kontynuację projektów związanych z dywersyfikacją źródeł i kierunków dostaw gazu do Polski – powiedział Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu.

Jednymi z inwestycji Gaz-Systemu są budowa gazociągu Baltic Pipe i interkonektorów gazowych z Litwą i Słowacją. Zajmuje się również rozbudową krajowej sieci przesyłowej i Terminalu LNG w Świnoujściu. W najbliższych latach spółka planuje zrealizować projekt terminala FSRU w rejonie Gdańska.

Polski Fundusz Rozwoju to grupa instytucji finansowych i doradczych dla przedsiębiorców, samorządów i osób prywatnych inwestująca w zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy kraju.

Gaz-System/Jędrzej Stachura

Reaktywacja Stork II i reforma energetyczna: Polska i Czechy razem przed szczytem