Polskie tłocznie Baltic Pipe ze sprzętem amerykańskim

14 sierpnia 2019, 07:15 Alert
Baltic Pipe nowy
Baltic Pipe. Grafika: BiznesAlert.pl

Gaz-System podpisał umowę z amerykańską firmą Soalr Turbines na dostawę i serwis kompletu agregatów sprężarkowych do trzech tłoczni gazu wchodzących w skład Programu Baltic Pipe zlokalizowanych w Polsce.

W wydarzeniu wzięli udział ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski oraz prezes Gaz-System Tomasz Stępień, a także wiceprezes Solar Turbines Europe Walter Berre.

Gazociąg Baltic Pipe z Norwegii przez Danię do Polski ma być gotowy do października 2022 roku i pozwolić na dostawy do 10 mld m sześc. gazu rocznie.

Umowa z firmą Solar Turbines na zakup agregatów sprężarkowych to pierwsza umowa na dostawy inwestorskie w ramach Programu Baltic Pipe i jeden z największych tego typu kontraktów w historii polskiego gazownictwa.

Dostawa obejmuje łącznie 10 agregatów sprężarkowych o mocy od 5 do 10 MW, które trafią odpowiednio w ilościach 3 szt. na Tłocznię Gazu Goleniów, 3 szt. na Tłocznię Gazu Gustorzyn i 4 szt. na Tłocznię Gazu Odolanów. Dostawa będzie zrealizowana w okresie od 18 do 20 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Równolegle z umową na dostawę agregatów GAZ-SYSTEM zapewnił sobie długoterminową, obejmującą okres dziesięciu lat, umowę serwisową. Umożliwi to sprawne funkcjonowanie agregatów sprężarkowych, bezpieczną pracę tłoczni gazu oraz ciągłość realizacji usługi przesyłowej tego surowca.

Zakup agregatów odbył się w ramach dostawy inwestorskiej, a proces zakupowy został zrealizowany w formule dialogu konkurencyjnego, który umożliwił GAZ-SYSTEM rozpoznanie światowego rynku producentów agregatów. Zapewniło to również elastyczność przy tworzeniu dokumentacji przetargowej, uwzględniającej wysokie standardy technologiczne, specyfikę producentów oraz wymagania stawiane przez Spółkę tj. m.in.: parametry pracy, konfiguracja, optymalizacja procesu odbiorowego i dostaw.

Gaz-System/BiznesAlert.pl/Wojciech Jakóbik

Mościcka-Dendys: Droga odejścia od węgla prowadzi przez Baltic Pipe

AKTUALIZACJA: 14.08.2019 r., godz. 11:45 [dodano komunikat Gaz-System]

AKTUALIZACJA: 14.08.2019 r., godz. 10:10