Gaz-System otrzymał zgodę na budowę niezbędnej części Baltic Pipe

3 marca 2020, 12:00 Alert
gaz rura gazociąg
Gazociąg. Fot. Gaz-System

Gaz-System otrzymał pozwolenie na budowę gazociągu Goleniów–Lwówek. Odcinek jest niezbędnym elementem lądowej części Baltic Pipe w Polsce – informuje Gaz-System.

Trzy województwa

Gazociąg o długości łącznej 191 km będzie biegł wzdłuż istniejącego gazociągu Szczecin-Lwówek. Trasa przecina trzy województwa: zachodniopomorskie, lubuskie i wielkopolskie. W lubuskim zlokalizowana jest w gminach: Strzelce Krajeńskie, Zwierzyn, Santok, Deszczno, Skwierzyna, Przytoczna oraz Pszczew. Jest to ostatni etap uzyskiwania pozwoleń dla tej części inwestycji. Swoje decyzje wydali już wcześniej wojewoda zachodniopomorski i wielkopolski.

Projektowany gazociąg został podzielony na dwa etapy realizacyjne:
· ETAP I: Goleniów-Ciecierzyce, długości ok. 122 km;
· ETAP II: Ciecierzyce-Lwówek, długości ok. 69 km.

Wykonawca robót i nadzór inwestorski

– Dzięki dobrej współpracy z wojewodami w pierwszych dwóch miesiącach tego roku uzyskaliśmy większość pozwoleń potrzebnych do rozpoczęcia prac budowlanych w części lądowej Baltic Pipe. Proces przetargowy na wykonawcę robót i nadzór inwestorski na tym odcinku jest na zaawansowanym etapie – powiedział prezes Gaz-System Tomasz Stępień.

Gaz-System podkreśla, że inwestycja ma zapewnić możliwość odbioru zwiększonej ilości gazu pochodzącego z gazociągu podmorskiego Baltic Pipe i Terminalu LNG w Świnoujściu. Wpłynie na swobodny transport gazu do południowych regionów Polski poprzez połączenie z gazowym Korytarzem Północ-Południe.

Gaz-System

Neutralność klimatyczna wymusi przystosowanie gazociągów do transportu wodoru