Gazprom i Shell rozbudują gazoport na Sachalinie

18 grudnia 2015, 20:45 Alert

(Reuters/Wojciech Jakóbik)

Projekty na wyspie Sachalin

Spółka Sachalin Energy odpowiedzialna za eksport LNG z Rosji zgodziła się na rozpoczęcie rozbudowy terminala na wyspie Sachalin. To jedyny obiekt tego typu w Federacji Rosyjskiej. Właścicielem spółki jest Gazprom.

Partnerzy projektu Sachalin-2 to Gazprom, holendersko-brytyjski Shell oraz japońskie Mitsui i Mitsubishi. Chcą wybudować trzeci obiekt do skraplania gazu, w celu zwiększenia przepustowości gazoportu o 4,8 mln do 14,4 mln ton rocznie. Przygotowanie projektu potrwa rok. Pierwsze dostawy z nowego obiektu mają ruszyć na początku przyszłej dekady.

Shell planuje ekspansję na rynku LNG. W tym celu współpracuje z Gazpromem na Sachalinie. Rosjanie także rozważają sprzedaż gazu skroplonego na rynku azjatyckim, ze względu na brak postępów projektów infrastruktury naziemnej: gazociągów Siła Syberii, Siła Syberii 2 do Chin. Rozbudowa terminala na Sachalinie wymaga jednak rozszerzenia bazy surowcowej. Rozważana jest w tym kontekście współpraca Gazpromu z Rosnieftem. Ta firma planuje budowę konkurencyjnego terminala LNG na wyspie, ale Gazprom nie zamierza dopuścić jej do infrastruktury przesyłowej. Spór rozstrzygnął sąd, który domaga się od Sachalin Energy dopuszczenia Rosnieftu do gazociągów.