(Gazprom/Wojciech Jakóbik)
Dyrektor Gazpromu Aleksiej Miller spotkał się z gubernatorem Regionu Amurskiego Aleksandrem Kozłowem, by omówić perspektywy gazyfikacji tego obszaru.
Strony podpisały umowę o współpracy przy strategicznych projektach. Przez Amur ma przebiegać odcinek gazociągu Siła Syberii, który ma doprowadzać gaz ze złóż Wschodniej Syberii do Chin. Także w tym regionie ma powstać amurska stacja przetwarzania gazu np. na hel i etan, dająca 3000 miejsc pracy. Gaz dostarczy jej gazocią Leńsk-Swobodny-Błagowieszczeńsk łączący się w przyszłości z Siłą Syberii i istniejącym już gazociągiem Sachalin-Chabarowsk-Władywostok. Przepustowość obiektu ma sięgnąć do 49 mld m3 rocznie.
Jest on elementem gazyfikacji regionu na mocy umowy z Gazpromem. Poziom gazyfikacji regionu wynosi 33,9 procent. LPG jest dostarczany transportem drogowym. Do tej pory region nie korzystał z gazociągów. Sytuację ma zmienić Siła Syberii.
Gazyfikacja Wschodniej Syberii ma być odpowiedzią na malejące zainteresowanie rosyjskim gazem w Chinach. Byłaby to forma racjonalizacji wschodniego programu gazowego Rosji, którego realizatorem ma być w założeniu Gazprom. W jego ramach powstały już trzy projekty gazociągów, z których żaden jeszcze nie powstał. Tymczasem Chińczycy sygnalizują mniejsze zainteresowanie gazem z Rosji. Podczas wizyty prezydenta Władimira Putina w Pekinie z 2-3 września nie doszło do podpisania żadnych nowych dokumentów.
Projekt Siła Syberii 1 czyli wschodni szlak dostaw gazu z Rosji do Chin zakłada budowę gazociągu pozwalającego na dostarczenie 38 mld m3 surowca rocznie ze złóż, których eksploatacja ma ruszyć przed końcem dekady. Projekt jest jednak zagrożony przez brak środków w Gazpromie oraz niechęć Chińczyków do dzielenia się jego kosztami.
Projekt Siła Syberii 2 (dawniej Gazociąg Ałtaj) zakłada dostawy z zachodniej Syberii, z już eksploatowanych złóż w ilości około 30 mld m3 rocznie. Nadal brakuje umowy w tej sprawie. Chińczycy nie chcą zgodzić się na cenę oferowaną przez Rosjan. Tak jak w przypadku pierwszej Siły Syberii, nie są chętni do dofinansowania inwestycji.
Nowa propozycja Rosjan zakłada dostarczenie surowca obecnego już na Dalekim Wschodzie. – Jako uzupełnienie trwających prac nad wschodnim szlakiem i negocjacji na temat zachodniego szlaku, w bliskiej przyszłości może dojść do podpisania memorandum o porozumieniu w sprawie dostaw gazu do Chin przez gazociągi na Dalekim Wschodzie – informuje Miller. – Ten nowy priorytet będzie ważnym krokiem na rzecz wzmocnienia współpracy w sektorze gazowym jak i pogłębienia dwustronnych, długofalowych stabilnych i wzajemnie korzystnych relacji. Strony uwzględniły projekt we wspólnym programie współpracy strategicznej – dodaje Rosjanin cytowany przez TASS.
Więcej: Siła Syberii 3 – próba racjonalizacji dostaw gazu z Rosji do Chin