Gazprom ma sposób na ominięcie sankcji zachodnich

23 maja 2016, 09:15 Alert

(Wzglad/Wojciech Jakóbik)

Gazeta Wzglad podaje w jaki sposób nowy statek do kładzenia rur pomoże Gazpromowi ominąć sankcje zachodnie.

Rosjanie kupią statek Jascon 18, którego przemianują na Akademik Czerski. Pozwoli on na budowę gazociągu Nord Stream 2 przez Morze Bałtyckie do Niemiec. Ma jednak zostać wykorzystany także do prac na złożu Jużne Kirinskoje, które zostało objęte sankcjami Stanów Zjednoczonych. Statek może posłużyć do budowy infrastruktury wydobywczej. Sankcje wykluczają zaangażowanie firm przy tym przedsięwzięciu. Udziałowcem projektu jest jednak Shell.

Nabywcą Jascon 18 będzie Meżregiontruboprowodstroj. To jedyna rosyjska firma zajmująca się budową podmorskich gazociągów. Nie jest to spółka-córka Gazpromu, ale obie mają długą historię współpracy. Gazprombank zasilił też partnera pożyczką na 1 mld dolarów w kwietniu zeszłego roku.

Chociaż Gazprom nie został bezpośrednio objęty sankcjami USA i Unii Europejskiej po aneksji Krymu, to dotyczą one go pośrednio poprzez projekt Jużno Kirinskoje obłożony obostrzeniami Stanów Zjednoczonych. Gazprom dalej uznaje rozbudowę terminala LNG na Sachalinie za priorytet działalności na wyspie. Rozwój wydobycia z Shellem miał mu zapewnić nowy gaz, dzięki któremu możliwe byłoby uruchomienie trzeciej fazy funkcjonowania gazoportu i zwiększenie jego przepustowości o 5,4 mln ton LNG rocznie do 16,2 mln ton w 2021 roku. Po wprowadzeniu sankcji USA i Unii Europejskiej przeciwko Rosji, jej koncerny energetyczne muszą szukać nowych źródeł sprzętu do wydobycia. Substytucja postępuje powoli.

Ze względu na ograniczenie dotyczące sprzedaży sprzętu wydobywczego służącego do prac na głębokości poniżej 150 metrów i na szelfie arktycznym Rosji, zamrożono projekt wydobywczy Rosnieftu i Exxon Mobil Uniwersytet 1 na Morzu Karskim oraz Gazpromu i Shella na złożu Jużne Kirinskoje. To z kolei podważyło plan zwiększenia eksportu LNG z terminala Gazpromu na Sachalinie.

Chociaż zakup nowego statku będzie kosztowny, to jest to jedyny sposób na uniknięcie jeszcze większych kosztów politycznych związanych z ewentualnym złamaniem sankcji lub porzuceniem pola Jużno Kirinskoje. Jego eksploatacja jest niezbędna do rozwoju projektu eksportu LNG z wyspy Sachalin przez jedyny gazoport rosyjski, który znajduje się na wyspie. Rosjanie ogłosili, że eksport gazu z wyspy do Chin, mógłby być trzecim po Siła Syberii 1 i 2 wariantem dostarczenia rosyjskiego surowca do Państwa Środka.