EnergetykaGaz.

Co z Gazpromem? Zastąpić czy uzupełnić?

fot. Gazprom

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej potwierdził, że Polska chce zastąpić gaz z Rosji dostawami z innych kierunków. Różni to ją np. od Węgier i krajów bałkańskich. Minister energii mówi o tym, że jedno źródło nie może zapewnić więcej, niż 33 procent importu do Polski.

Zdaniem ministra w regionie Europy Środkowo-Wschodniej jest zainteresowanie dostawami gazu z Polski, która będzie miała LNG i surowiec z Norwegii. Powód zainteresowania jest jednak inny, niż w Polsce.

– Bałkany chcą sięgnąć po alternatywne źródła, by uzyskać lepszą cenę od Gazpromu. To strategia zrozumiała, ale inna niż w Polsce. My stosujemy strategię zastąpienia gazu z Rosji innymi dostawami. To nas czasem różni – stwierdził minister Naimski. Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział zaś, że po 2022 roku Polska będzie sprowadzać maksymalnie 33 procent gazu z jednego kierunku.

– W celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego rząd polski konsekwentnie prowadzi działania na rzecz uniezależnienia od dostaw gazu z kierunku wschodniego – przypomniał Krzysztof Tchórzewski. – Dążymy do tego, aby import z jednego źródła nie był większy niż 33 procent, co stanie się faktem w roku 2023 – powiedział podczas konferencji EUROPower 2018 pod patronatem BiznesAlert.pl.

– Zgodnie z rozporządzeniem o dywersyfikacji z jednego źródła może pochodzić maksymalnie 33 procent importu gazu. Jednoczesnie nie przesądza to o tym, że sprowadzimy 33 procent z Rosji. To prawnie zapisane maksimim. Natomiast stratgia zakłada maksymalną dywersyfikację – tłumaczy portalowi BiznesAlert.pl Paweł Pikus, zastępca dyrektora Departamentu Ropy i Gazu w ministerstwie energii.

Polska sprowadza ponad 15 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie. Z tego 8-10 mld m sześc. na rok dociera z Rosji. Alternatywne źródła to giełda niemiecka, LNG, a w przyszłości gazociąg Baltic Pipe, który ma powstać do października 2022 roku.

 


Powiązane artykuły

PiS chce podtrzymania tarczy energetycznej niezależnie od wiatraków

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że posłowie PiS złożyli w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o tarczy energetycznej, który...

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...

Udostępnij:

Facebook X X X