Gazprom nie wyklucza przeprowadzenia kolejnych aukcji gazowych

20 kwietnia 2016, 07:15 Alert

(Rosinvest/Kommiersant/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Gazprom nie zrezygnował z planów przeprowadzenia w 2016 roku kolejnych aukcji gazowych w Europie.

– Rozważamy taką możliwość. Nie będę mówiła o wolumenie oraz datach ale mogę powiedzieć, że naszym zdaniem poprzednie aukcje zakończyły się dla Gazpromu powodzeniem – powiedziała dyrektor generalna Gazprom Eksport Jelena Burmistrowa cytowana przez RIA Novosti.

10 września 2015 roku na swojej stronie internetowej rosyjska spółka poinformowała, że pierwsza w jej historii aukcja gazu ziemnego, która odbywała się między 7 a 10 września została zakończona pomyślnie. Spółka sprzedała jedną trzecią gazu, który przeznaczyła do sprzedaży w tym trybie.

W rezultacie aukcji zawarto ponad 40 transakcji z 15 kontrahentami opiewających w sumie na ponad 1 mld m3 gazu. Stanowi to jedną trzecią wystawionego na aukcję wolumenu – 3,24 mld m3. Punktem odbioru był Greifswald, czyli wejście z gazociągu Nord Stream do infrastruktury niemieckiej. Aukcje dotyczyły dostaw w okresie zimowym.

Aukcyjne ceny kontraktowe były wyższe od cen Gazprom Exportu w kontraktach długoterminowych na kolejny sezon zimowy (październik 2015 – marzec 2016) powiązanych z cenami ropy naftowej w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym w Niemczech; jak i od spotowych i forwadowych cen w na giełdach europejskich.

Według Gazprom Export wynik aukcji potwierdził słuszność wyboru przez grupę Gazprom kursu na hybrydową formułę cenową kontraktów powiązaną z cenami produktów naftowych oraz cenami na giełdach.

W marcu tego roku z kolei doszło do pierwszej aukcji gazowej Gazpromu dla państw bałtyckich. Wśród kupujących rosyjski gaz znalazła się czołowa, litewska spółka nawozowa Achema.

Firma nie chce zdradzić ceny ani wolumenu dostaw, ale ma on stanowić tylko część importu Achemy. W tym roku chce ona kupić około 700 mln m3 od norweskiego Statoila, czyli ponad 50 procent swojego zamówienia ustalonego na około 1,2 mld m3.

Aukcja Gazpromu zakończyła się sprzedażą 420 z 560 mln m3 gazu dostępnego. 80 dostaw wykupiło 6 klientów, w tym Achema. Poza nią małe ilości kupiły Lietuvos Duju Tiekimas i Haupas.

– Jesteśmy usatysfakcjonowani wynikami naszej drugiej aukcji gazowej i będziemy wykorzystywać ten model także na rynku europejskim – mówiła wówczas Burmistrowa..

Gazprom będzie walczył ceną i elastycznością

Rosyjska gazeta Kommiersant informuje, że podczas spotkań z inwestorami w Londynie i Nowym Jorku, rosyjska firma gazowa Gazprom przedstawiła plan uelastycznienia formuły cenowej dla swoich klientów. W ten sposób chce poprawić ofertę w obliczu niemrawego zainteresowania w Europie i widma konkurencji w postaci gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych, który w tym roku ma zacząć trafiać na rynek europejski.

Kommiersant zwraca uwagę, że tym razem spotkania nie odbyły się w Hong Kongu i Singapurze, co jest sygnałem pesymistycznym odnośnie planów Rosjan uniezależnienia od rynku europejskiejgo poprzez inwestycję w dostawy na Wschód. Projekt gazociągu Siła Syberii – z Zachodniej Syberii – notuje opóźnienia. Siła Syberii 2 – z Wschodniej Syberii – bazuje nadal na memorandum o porozumieniu bez umowy gazowej. Siła Syberii 3 – dostawy gazu z wyspy Sachalin – pozostaje luźno rzuconym pomysłem. W dobie taniej ropy, sankcji i mniejszego, niż oczekiwano, zapotrzebowania na gaz w Chinach, te projekty muszą czekać na lepsze czasy.