Gazprom tworzy prywatną armię z wojną na Kremlu na horyzoncie

8 lutego 2023, 07:15 Alert

Wywiad ukraiński przekonuje, że Gazprom tworzy armię prywatną, która może posłużyć do walki politycznej na Kremlu w razie dalszych porażek na Ukrainie.

Prezydent Rosji z prezesem Gazpromu. fot. Kancelaria Prezydenta Rosji

Wywiad wojskowy Ukrainy opublikował dekret premiera Michaiła Miszustina, który ustanawia wojskową firmę prywatną pod wodzą Gazprom Nieftu należącego do grupy Gazprom. Ta spółka ma mieć 70 procent akcji w firmie, która docelowo ma chronić infrastrukturę krytyczną Rosji w zgodzie z przepisami prawa o bezpieczeństwie kompleksu paliwowo-energetycznego.

Ukraińcy oceniają, że ten ruch świadczy o narastającej rywalizacji na Kremlu, w ramach której kolejni gracze tworzą armie prywatne wzorem Grupy Wagnera Jewgenija Prigożyna. Co ciekawe, w ostatnim czasie były bojownik rosyjski w Donbasie Igor Girkin ocenił, że możliwa jest ucieczka prezydenta Władimira Putina z Rosji w razie dalszych porażek na Ukrainie. W jego ocenie Putin może uciec jak kiedyś prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.

Inwazja Rosji na Ukrainie trwa już prawie rok od 24 lutego 2022 roku i nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. Kreml nie rezygnuje z planu zmiany władzy w Kijowie, ale nie jest w stanie osiągnąć celów wojskowych, przesuwając jedynie front na wschodzie Ukrainy bez postępów na innych odcinkach.

TCN/Wojciech Jakóbik

Marszałkowski: Armia bez metki, czyli kilka słów o rosyjskiej Grupie Wagnera