Gazprom, Novatek i sprzedawcy węgla z Rosji na nowej liście sankcji polskich

27 kwietnia 2022, 06:00 Alert

Polska ujawniła pięćdziesiąt podmiotów objętych nowymi sankcjami polskimi, które uzupełniają restrykcje unijne. Znalazły się na nich Gazprom, Novatek oraz firmy sprzedające węgiel z Rosji.

Fot. Polska Spółka Gazownictwa

– We wtorek minister spraw wewnętrznych i administracji, minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński ogłosił polską listę sankcyjną obejmującą rosyjskie podmioty i oligarchów prowadzących interesy na terenie RP. Na polskiej liście sankcyjnej znalazło się 50 rosyjskich podmiotów i oligarchów, zidentyfikowanych przez polskie służby – podaje Polska Agencja Prasowa. To działanie na mocy polskiej ustawy o sankcjach za wspieranie agresji Rosji na Ukrainie.

Na liście jest Gazprom, którego dotyka wykonywanie prawa z akcji i innych papierów wartościowych oraz zamrożenie dywidend, a także zakaz świadomego lub umyślnego udziału w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie środków – czytamy w informacji resortu spraw wewnętrznych.

– PAO Gazprom jest prawdopodobnie najpotężniejszym z rosyjskich podmiotów gospodarczych, kluczowym dla polityki zagranicznej i energetycznej Kremla (dostawy gazu do EU, kontrola Nord Stream 1 i 2). Od 2001 roku kierowany jest przez jednego z najbliższych ludzi Putina – Aleksieja Borysowicza Millera. Od 2014 roku Gazprom objęty został sankcjami amerykańskimi, rozszerzonymi od 2018 roku na Aleksieja Millera. Od marca br. Aleksiej Miller jest też objęty sankcjami brytyjskimi – czytamy na stronach MSW. – PAO GAZPROM, jako jeden z największych koncernów dostarczających węglowodory, m.in. do krajów Europy Zachodniej i Środkowej, jest właścicielem 48 procent udziałów w polskiej spółce System Gazociągów Tranzytowych „EUROPOL GAZ” S.A.

EuRoPol Gaz to właściciel polskiego odcinka Gazociągu Jamalskiego, którego operatorem jest Gaz-System.

Sankcje polskie obejmują także Novatek dostarczający LNG i LPG do Europy. – OAO Novatek zajmuje czwarte miejsce na liście największych firm rosyjskich i jest beneficjentem decyzji rządu Federacji Rosyjskiej. Działa w sektorach gospodarczych zapewniających istotne źródło dochodów rządowi Federacji Rosyjskiej, odpowiedzialnemu za aneksję Krymu i destabilizację Ukrainy – czytamy dalej.

Na liście znalazł się także KTK Polska., który „specjalizuje się w hurtowej sprzedaży węgla kamiennego (oraz materiałów energetycznych) pochodzącego ze złóż Kuźnieckiego Zagłębia Węglowego.”

Rosjanie poinformowali, że zatrzymają dostawy gazu do Polski na mocy kontraktu jamalskiego od 27 kwietnia. Bułgaria poinformowała, że otrzymała takie same wieści z rosyjskiego Gazpromu. Polska deklaruje gotowość do porzucenia tego kierunku.

Ministerstwo spraw wewnętrznych/Wojciech Jakóbik