Ostrzeżenie przed eskalacją działań Gazpromu przeciwko Europie

13 czerwca 2022, 07:00 Alert

Ukraińcy ostrzegają przed eskalacją Gazpromu na rynku gazu. Niemcy szykują się na trudną zimę, choć na razie są dobrze zaopatrzeni w błękitne paliwo od dostawców innych niż rosyjski monopolista.

Palnik gazowy. Fot. Pixabay
Palnik gazowy. Fot. Pixabay

– Jest znaczne ryzyko całkowitego zatrzymania przesyłu gazu przez Ukrainę do końca tego roku – ostrzegł Serhiy Makogon, szef operatora gazociągów ukraińskich GTSOUA. To odpowiedź na zapewnienia rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, który przekonywał media, że Rosja nie planuje dalszych przerw dostaw gazu po tym, jak odcięła od niego klientów, którzy nie zechcieli płacić w rublach wbrew kontraktom. Wśród nich jest polskie PGNiG, które podobnie jak inni klienci, skieruje sprawę do sądu.

Makogon szacuje, że Gazprom nie wywiąże się z przesyłu 110 mln m sześc. gazu dziennie i przez to klienci w Europie doświadczą niedoboru gazu sięgającego 6-7 mld m sześc. między styczniem i czerwcem 2023 roku. Gazprom wykorzystał od maja tylko 36 procent przepustowości zarezerwowanej na Ukrainie. Jest zobowiązany do jej opłacania w ramach porozumienia tymczasowego Komisja Europejska-Ukraina-Rosja z 2019 roku obowiązującego do 2024 roku. Miał opłacać 65 mld m sześc. rocznie w 2020 roku i po 40 mld m sześc. rocznie w latach 2021-24, ale nie wykorzystuje tych mocy.

– Należy jasno powiedzieć, że stoimy przed bardzo trudną jesienią i bardzo trudną zimą. Wszelkie rekompensaty przygotowane przez nasz rząd zawierają odpowiedzi na to wyzwanie – powiedział minister gospodarki i klimatu Robert Habeck. Niemcy planują całkowite porzucenie gazu z Rosji do lata 2024 roku dzięki dywersyfikacji z użyciem LNG, ale wcześniej mogą doświadczyć jeszcze wyższych cen lub niedoborów, szczególnie w sezonie grzewczym rozpoczynającym się w listopadzie i kończącym w marcu. Odpowiedź to szereg regulacji o ograniczeniu poboru, przejęcie infrastruktury strategicznej oraz wsparcie socjalne rządu.

Gazprom Germania przejęty pod zarząd komisaryczny regulatora Bundesnetzagentur realizuje kontrakty na dostawy gazu ze źródeł alternatywnych. Kontrola nad tą firmą została przejęta od rosyjskiego Gazpromu po tym jak ten nie uzupełnił zapasów gazu przed sezonem grzewczym. Wówczas Gazprom Germania został objęty sankcjami Kremla. – Póki co jesteśmy dobrze zaopatrzeni w gaz, ale przy cenach z kosmosu. Każdy powinien to wiedzieć, w przemyśle czy sektorze prywatnym – przyznał prezes Bundesnetzagentur Klaus Mueller w rozmowie z Reutersem.

Facebook/Reuters/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Deeskalacja przez eskalację, czyli zalać Baltic Pipe do pełna (ANALIZA)