Gazprom sprzedaje akcje Gasum. Finowie mogą liberalizować rynek gazu

15 marca 2016, 07:15 Alert

(RIA Novosti/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

W styczniu Gazprom zakończył proces sprzedaży 25 procent udziałów w fińskim Gasunie wartych 251,3 mln euro – poinformowała rosyjska spółka w prospekcie dotyczącym emisji nowych euroobligacji.

– Starając się realizować naszą strategię dotyczącą optymalizacji kosztów w styczniu 2016 roku, sprzedaliśmy za 251,3 mln euro 25 procent udziałów w Gasum – czytamy w dokumencie. Jak informował 18 grudnia ub.r. BiznesAlert.pl Finlandia zamierzała na początku tego roku zakończyć transakcję odkupienia od Rosjan ich udziałów w Gasum.

Jest to jednocześnie operator, największy producent i sprzedawca gazu w Finlandii. Opuszczenie akcjonariatu firmy przez Gazprom umożliwi rozdział właścicielski zgodny z trzecim pakietem energetycznym Unii Europejskiej.

Do tej pory 75 procent udziałów w spółce posiadał rząd w Helsinkach, a pozostała część była w posiadaniu Gazpromu. Po zakończeniu transakcji Finowie są właścicielami 100 procent akcji. Pod koniec 2014 roku da dyrektorów rosyjskiego koncernu zatwierdziła sprzedaż udziałów w fińskiej spółce. Jednakże na początku czerwca 2015 roku wiceprezes zarządu Gazpromu Alekander Miedwiediew, a wcześniej szef Gazprom Eksport stwierdził, że transakcja została zablokowana ze względu na ,,pojawienie się pewnych problemów związanych z głównym właścicielem”.

W związku z brakiem porozumienia w kwestii cen dostaw rosyjskiego gazu Finowie zwrócili się do międzynarodowego arbitrażu w celu rozwiązania sprawy. Jak informował 17 sierpnia ubiegłego roku BiznesAlert.pl Finlandia miała domagać się w arbitrażu od Gazpromu obniżenia ceny dostaw gazu. Finowie kupują niewielki wolumen przy cenie znacznie tańszej niż inni odbiorcy w Europie. Zdaniem ekspertów roszczenia Helsinek były związane z tym, że Gazprom zamierza wycofać swój kapitał z należącej do państwa spółki Gasum.

Z kolei w opublikowanym w połowie lutego br. raporcie za IV kwartał 2015 roku  Gazprom Export stwierdził, że wniesiona wcześniej przez Gasum sprawa została zakończona 23 grudnia 2015 roku, gdyż strony doszły do porozumienia handlowego poza trybunałem.