Gazprom wraca z Pekinu bez konkretów w sprawie dostaw gazu

3 września 2015, 14:40 Alert

(Wojciech Jakóbik)

Gazociąg Siła Syberii. Grafika: Gazprom

Gazprom i CNPC podpisały memorandum o dostawach gazu ziemnego do Chin z Dalekiego Wschodu.

Dokument wyraża intencję stworzenia wspólnej grupy roboczej, która zbada możliwość dostarczania surowca za pomocą nowego szlaku. Miałaby dopiero ustalić kluczowe techniczne i komercyjne parametry projektu. Podobnie miałoby być odnośnie wolumenu, terminarza i punktu odbioru gazu.

– Projekt dostaw rosyjskiego gazu do Chin z Dalekiego Wschodu ponownie podkreśla strategiczne znaczenie wzajemnie korzystnego partnerstwa między naszymi firmami – powiedział Aleksiej Miller, dyrektor Gazpromu.

To trzeci projekt dostarczenia rosyjskiego gazu do Chin. Dokument został podpisany przy obecności prezydentów Władimira Putina i Xi Jinpinga.

Jednocześnie Miller zapowiedział, że liczy na podpisanie kontraktu na dostawy gazu za pomocą zachodniego szlaku, czyli gazociągu Siła Syberii 2, wiosną 2016 roku. Pomimo nadziei strony rosyjskiej nie doszło do podpisania dokumentu podczas wizyty Putina w Pekinie z 2-3 września.

Projekt Siła Syberii 1 czyli wschodni szlak dostaw gazu z Rosji do Chin zakłada budowę gazociągu pozwalającego na dostarczenie 38 mld m3 surowca rocznie ze złóż, których eksploatacja ma ruszyć przed końcem dekady. Projekt jest jednak zagrożony przez brak środków w Gazpromie oraz niechęć Chińczyków do dzielenia się jego kosztami.

Projekt Siła Syberii 2 (dawniej Gazociąg Ałtaj) zakłada dostawy z zachodniej Syberii, z już eksploatowanych złóż w ilości około 30 mld m3 rocznie. Nadal brakuje umowy w tej sprawie. Chińczycy nie chcą zgodzić się na cenę oferowaną przez Rosjan. Tak jak w przypadku pierwszej Siły Syberii, nie są chętni do dofinansowania inwestycji.

Nowa propozycja Rosjan zakłada dostarczenie surowca obecnego już na Dalekim Wschodzie. – Jako uzupełnienie trwających prac nad wschodnim szlakiem i negocjacji na temat zachodniego szlaku, w bliskiej przyszłości może dojść do podpisania memorandum o porozumieniu w sprawie dostaw gazu do Chin przez gazociągi na Dalekim Wschodzie – informuje Miller. – Ten nowy priorytet będzie ważnym krokiem na rzecz wzmocnienia współpracy w sektorze gazowym jak i pogłębienia dwustronnych, długofalowych stabilnych i wzajemnie korzystnych relacji. Strony uwzględniły projekt we wspólnym programie współpracy strategicznej – dodaje Rosjanin cytowany przez TASS.

Więcej: Siła Syberii 3 – próba racjonalizacji dostaw gazu z Rosji do Chin