Amerykańskie LNG boleśnie odbija się na wynikach finansowych Gazpromu

30 sierpnia 2019, 15:00 Alert
Dostawa LNG do terminalu w Świnoujściu. Fot. Polskie LNG
Dostawa LNG do terminalu w Świnoujściu. Fot. Polskie LNG

Konkurencja ze strony odnawialnych źródeł energii i amerykańskich producentów uderzyły w wyniki finansowe kontrolowanego przez Kreml Gazpromu w drugim kwartale.

Wyniki finansowe Gazpromu

Koncern w dużej mierze opiera swoją działalność na sprzedaży gazu do Europy w przeważającej większości swoich zysków, ale odnotowała popyt spadnie w tym roku z powodu zwiększonej konkurencji ze strony alternatywnych źródeł dostaw, takich jak dostawy skroplonego gazu z USA. Przychody netto ze sprzedaży do Europy i Turcji spadły o 9 procent w porównaniu z rokiem poprzednim do 9 mld dolarów, podczas gdy wolumen eksportu spadł o 2,6 procent do 55,5 miliarda metrów sześciennych. Ceny gazu są rekordowo niskie w Europie, a wzrost podaży z takich krajów jak USA i wzrost energii odnawialnej wywierają presję na Gazprom.

Niska cena gazu jest szczególnie problematyczna dla Gazpromu, ponieważ jego kontrakty na dostawy są powiązane z ceną ropy, która jest obecnie wyższa. Grupa odnotowała spadek dostaw do Turcji o 36 procent w pierwszej połowie roku w porównaniu z rokiem ubiegłym, gdy słaba lira uderzyła w popyt, a klienci przerzucili się na tańsze alternatywy, takie jak LNG i gazociąg azerski.

W kwietniu i czerwcu Gazprom zaczął pompować gaz do europejskich podziemnych magazynów i sprzedawać znaczne ilości gazu – około 10 procent całkowitej miesięcznej sprzedaży – za pośrednictwem platformy elektronicznej, która oferuje ceny zbliżone do cen na rynku kasowym.

Financial Times/Michał Perzyński

Gomułka: Import gazu z USA może zmusić Gazprom do obniżenia ceny