EnergetykaGaz.

Tchórzewski: Recepta na smog to przyspieszona gazyfikacja

Krzysztof Tchórzewski o gazyfikacji. Fot.: Ministerstwo Energii

Krzysztof Tchórzewski o gazyfikacji. Fot.: Ministerstwo Energii

Gaz ziemny jest paliwem niskoemisyjnym, które z powodzeniem można wykorzystać do walki ze smogiem i szkodliwymi dla zdrowia pyłami, dlatego chcemy go upowszechnić w gospodarstwach domowych – powiedział w piątek w Sejmie szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski.

Przyspieszona gazyfikacja

Minister udzielił odpowiedzi posłom Prawa i Sprawiedliwości na pytanie “w sprawie poprawy jakości powietrza, dzięki zwiększeniu dostępności ekologicznego paliwa, jakim jest gaz ziemny, poprzez podjęcie działań w zakresie zwiększenia możliwości przyłączania do gazowej sieci dystrybucyjnej”.

Tchórzewski podkreślił, że celem działań ministerstwa energii w walce ze smogiem, który w Polsce jest dużym problemem, jest upowszechnienie gazu ziemnego w gospodarstwach domowych.

“Idziemy w tym kierunku biorąc pod uwagę te możliwości dywersyfikacyjne, dzięki otwarciu gazoportu i uruchomienie w perspektywie gazociągu do Norwegii (…). Podejmujemy systematyczne wysiłki w celu upowszechnienia dostępności gazu w nowych regionach poprzez rozbudowę systemu gazowego i dostęp do niego” – powiedział.

W swoim wystąpieniu minister Tchórzewski podkreślił też, że istotnym priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości są inwestycje w modernizacje istniejącej sieci oraz równomierną budowę nowej sieci dystrybucyjnej gazu.

“W połowie października informowałem, że inwestycje prowadzone przez Polską Spółkę Gazownictwa, dzięki naszym staraniom ulegają przyśpieszeniu. Przypomnę, że także dywidenda PGNiG za rok ubiegły została przeznaczona na dokapitalizowanie i wzmocnienie tych inwestycji” – powiedział Tchórzewski.

90 procent gazyfikacji w 2022 roku

Minister przypomniał także o ogłoszonym w Halinowie przez premiera Morawieckiego programie przyśpieszenia rozbudowy sieci gazu ziemnego w latach 2018-2022. “Do roku 2022 w sumie 300 nowych gmin uzyska dostęp do gazu ziemnego. Celem projektu jest, żeby 90 proc. ludności w Polsce miało dostęp do sieci gazowej. To ma ogromne znaczenie w zakresie walki ze smogiem” – podkreślił Tchórzewski.

Szef resortu energii powiedział też o działaniach na rzecz nowego rozporządzenia taryfowego dla gazu ziemnego. “Celem nowego rozporządzenia jest szybki rozwój gazu ziemnego i wykorzystanie go w gospodarce. Jego wejście w życie powinno ułatwić przyłączenia do sieci gazowych tym podmiotom, dla których wiąże się to ze zbyt dużymi kosztami” – powiedział.

Minister Tchórzewski mówił o możliwości obniżenia opłat za przyłącze do sieci tym gospodarstwom domowym z terenów, dla których uchwalono nowy program ochrony powietrza.

Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X