Wójcik: Gazyfikacja 2.0, czyli głos poparcia premiera dla ministra energii

12 października 2018, 07:31 Energetyka

Rusza program przyspieszonych inwestycji w dystrybucyjną sieć gazową Polski. Jest to konieczny wymóg postępu cywilizacyjnego, który musi być w Polsce zrealizowany. Obecnie siecią gazowniczą jest objęte nieco mniej niż 60 proc. powierzchni kraju, w tym wszystkie wielkie miasta. Nie mają dostępu do gazu dość liczne gminy, zwłaszcza we wschodnich regionach kraju i w województwie łódzkim – pisze Teresa Wójcik, redaktor BiznesAlert.pl.

Krzysztof Tchórzewski o gazyfikacji. Fot.: Ministerstwo Energii
Krzysztof Tchórzewski o gazyfikacji. Fot.: Ministerstwo Energii

Premier chwali ministra energii

Na konferencji prasowej w Halinowie pod Warszawą 11 października br. przedstawiciele rządu zaprezentowali Program przyspieszonych inwestycji w sieć gazową Polski. Program ma być zrealizowany do 2022 r.

Obecny na konferencji premier Mateusz Morawiecki podkreslił znaczenie gazu dla polskiej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego kraju. Dodał, że budowa gazociągu Baltic Pipe i rozbudowa gazoportu w Świnoujściu, są bardzo ważne dla tego bezpieczeństwa, ale nie można pominąć znaczenia krajowych zasobów gazu. – Kilka dni temu rozpoczął się odwiert na bogatym złożu gazu na Podkarpaciu. Okazuje sie, że zasoby gazu w tym regionie oraz w Wielkopolsce są bardzo ważne dla Polski i nie można z nich rezygnować – powiedział premier. Mateusz Morawiecki podkreślił duże znaczenie polityki energetycznej prowadzonej przez ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego.

– Około 90 proc. Polaków uzyska dostęp do gazu ziemnego – zapowiedział minister Krzysztof Tchórzewski. – Dzięki Programowi zwiększy się w ciągu najbliższych czterech lat liczba gmin z dostępem do sieci gazowej. Będzie tych gmin więcej o 300: z obecnych 1.482 do 1.782. ( w Polsce mamy  2.478 gmin). Zbudowane zostanie 4.817 km sieci gazowych i 77 stacji LNG. Dostawy gazu do niektórych gmin wyprzedzą budowę sieci, będą zaopatrywane w błękitny surowiec dzięki metodzie wyspowej. Gaz będzie tam dostarczany w postaci LNG – powiedział minister.

Dodatkowe środki

Dodatkowe środki finansowe w wysokości 867 mln zł zwiększające łączne nakłady do 7,5 mld zł, zostaną przeznaczone m.in. na budowę nowych sieci.  Dzięki temu – podkreślił minister energii – ponad  300 kolejnych gmin uzyska dostęp do ekologicznego paliwa jakim jest gaz ziemny. To jest zasadnicza zmiana cywilizacyjna dla gospodarstw domowych w tych gminach, szansa na przyciągnięcie kolejnych inwestorów  i na rozwój  gospodarczy, jak również na wsparcie rozwoju jedno i wielorodzinnego budownictwa.

Program wymaga zwiększenia nakładów Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG) – spółki z Grupy Kapitałowej PGNiG.  Jak powiedział prezes PSG Marian Żołyniak gazyfikacja Polski na taką skalę będzie możliwa nie tylko tradycyjną metodą, jak w Halinowie, ale również dzięki dostępowi do skroplonego gazu LNG.

– Wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak podkreślił, że dodatkowe środki na te inwestycje PSG w wysokości 867 mln zł pochodzą z dywidendy z zysku PGNiG SA za 2017 rok. Działania PSG wpisują się w kluczowe plany polskiego rządu, określone w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 oraz Polityce Energetycznej Polski do 2030 r., a także przyczyniają się do realizacji Programu Priorytetowego „Czyste powietrze”.

Przedstawiciele władz podkreślali, że gaz ziemny jest tanim, bezpiecznym i wygodnym w użyciu paliwem. Od lat jest wykorzystywany w gospodarstwach domowych. Jest źródłem dla generowania energii elektrycznej i surowcem dla ciepłowni komunalnych oraz domowych urządzeń grzewczych. Gaz ziemny jest przyjazny środowisku – korzystanie z niego przyczynia się do ograniczenia smogu i tym samym poprawia jakość powietrza.

Jedną z gmin, które skorzystają z Programu będzie gmina Halinów ( w której odbyła się konferencja prasowa), położona w centralnej części województwa mazowieckiego wzdłuż jednego z głównych kierunków rozwoju aglomeracji warszawskiej. W gminie  zgazyfikowane będą miejscowości Kazimierów, Krzewina i Mrowiska, a w zgazyfikowanej miejscowości Długa Kościelna zostanie rozszerzony dostęp do sieci. Obecnie 116 odbiorców jest zainteresowanych przyłączeniem do sieci gazowej.