GDDKiA odpowiedzialna za swoje drogi | Recepta MAE dla Polski | Premier uspokaja ws. Opola

11 czerwca 2013, 09:23 Alert

Codzienny przegląd mediów Biznes Alert

GDDKiA odpowiedzialna za swoje drogi

(www.gddkia.gov.pl)

W dniach 8 – 9 czerwca na skutek gwałtownych opadów atmosferycznych zostały zalane niektóre odcinki dróg krajowych. GDDKiA informuje, że posiada ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewidujące pokrycie szkód poniesionych również przez użytkowników dróg. Poszkodowani mogą zgłaszać wyrządzone im szkody do jednostek terenowych GDDKiA odpowiedzialnych za utrzymanie danego odcinka drogi krajowej.

Sztokman nie wypalił

(Rzeczpospolita)

W wywiadzie dla dziennika ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Szymon Kardaś ocenia, że Rosjanie nie docenili łupkowej rewolucji w USA. Z tego powodu projekt Sztokman nie wypalił, ponieważ prace się przeciągały a koszta rosły. Dużo taniej dziś szukać gazu łupkowego i zachodni inwestorzy koncentrują się na tym sektorze. Dużą konkurencją dla Gazpromu jest Statoil, który oferuje ceny spotowe.

Front burzowy nad Polską

(www.gddkia.gov.pl)

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega o dalszych opadach deszczu oraz przewiduje występowanie burz z gradem. GDDKiA jest przygotowana do walki z uciążliwymi opadami deszczu. Wszystkie służby drogowe są w pełnej gotowości. GDDKiA stale monitoruje sytuację na drogach krajowych.

Ustawa o OZE za dwa miesiące

(Rzeczpospolita)

Rząd ma uwzględnić uwagi do projektu kierowane przez przedstawicieli branży odnawialnych źródeł energii i ekspertów. Ostateczny projekt ustawy ma zostać przedstawiony najpóźniej za dwa miesiące. To kolejna obietnica odnośnie dokumentu.

Ruszają kolejne remonty obiektów mostowych. Tym razem w Wielkopolsce

(www.gddkia.gov.pl)

Ponad 20 mostów zostanie w tym roku poddanych gruntownemu remontów. Dotychczas trwają prace na 20 obiektach. Na początku czerwca do listy remontowanych dołączyły dwa mosty i dwa wiadukty w Wielkopolsce. Do końca października będą trwały remonty dwóch wiaduktów na dk 11 oraz dwóch mostów na dk 15 i 92.

EBOiR wspiera energetykę odnawialną w Polsce

(Newseria.pl)

Część przedsiębiorców sektora energetycznego wstrzymuje inwestycje. Powododem są powstające już od kilku lat regulacje dotyczące energetyki odnawialnej w Polsce. Brak informacji co do przyszłego systemu finansowania tych projektów staje się coraz poważniejszym problemem. Wsparcia inwestorom w tych niestabilnych warunkach może udzielić Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Wkrótce dofinansuje np. inwestycje Energi.

Bez utrudnień po wprowadzeniu wakacyjnej korekty rozkładu jazdy

(www.plk-sa.pl)

Weszła w życie wakacyjna korekta. Pociągi kursują zgodnie z przyjętym rozkładem, który będzie obowiązywał do 1 września. Sieć kolejowa na terenie całego kraju jest przejezdna.

Od 9 czerwca pasażerowie pociągów na trasie łączącej Zieloną Górę z Poznaniem zaoszczędzą około pół godziny.

Koniec polskiego węgla za ćwierć wieku?

(Rzeczpospolita)

Jeśli taki trend się utrzyma, to w przypadku węgla brunatnego, z którego w Polsce produkujemy obecnie jedną trzecią energii, jego wydobycie spadnie w roku 2025 poniżej 50 mln ton, a np. w roku 2040 do zaledwie 4 mln ton – twierdzi prof. Zbigniew Kasztelewicz z AGH. Z wyliczeń ekspertów uczelni cytowanych przez gazetę wynika, że w ostatnich latach wydobycie węgla w Polsce systematycznie spadało. Jeżeli nie zostaną uruchomione nowe koncesje (najczęściej odkrywkowe) wydobycie może się zatrzymać za 25 lat.

Tytuł Menedżera Roku dla prezesa PKP Cargo

(www.pkp-cargo.pl)

Prezes PKP CARGO Łukasz Boroń otrzymał tytuł Menedżera Roku 2012 od redakcji „Home&Market”. Tytuł ten przyznawany jest za wysoki poziom zarządzania, doświadczenie i kompetencje. Podczas uroczystości wręczenia nagród redaktorzy „Home&Market” przypomnieli, że PKP Cargo jest największym kolejowym przewoźnikiem towarowym w Polsce oraz drugim w Unii Europejskiej.

MAE: Recepta dla Polski

(Rzeczpospolita)

Zdaniem dyrektora Międzynarodowej Agencji Energii Fatiha Barola Polska musi w pierwszej kolejności zwiększyć efektywność energetyczną, potem zamknąć nierentowne kopalnie na Śląsku, po czym inwestować w kolejne bloki nuklearne. Wszystko to w celu obniżenia emisji CO2 i zapewnienia dostaw energii dla Polaków. Warszawa powinna również intensyfikować poszukiwania gazu łupkowego.

SAS: nowa strategia handlowa

(www.prtl.pl/ SAS/Lotnisko Chopina)

Skandynawskie Linie Lotnicze SAS wprowadziły nową koncepcję serwisu dla swoich pasażerów, zastępując stosowane dotychczas klasy przelotu dwoma zupełnie nowymi: SAS Go i SAS Plus. Są one częścią nowej filozofii działania SAS, która zaprezentowana została na Lotnisku Chopina w Warszawie. W listopadzie ub. roku SAS rozpoczął realizację planu 4Excellence Next Generation (4XNG), którego celem jest zabezpieczenie przyszłości SAS.

Bez ustawy o handlu emisjami Polska musi kupować je z Niemiec

(Gazeta Prawna)

Dopóki nie zostanie przyjęta ustawa o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych Polska musi kupować te uprawnienia na specjalnie wyznaczonej do tego celu niemieckiej giełdy EEX. Prace w Ministerstwie Środowiska nad ustawą się przeciągają a eksperci zaczynają się denerwować.

Odkryj Amsterdam z KLM

(KLM Polska)

Już tylko do 18 czerwca br. można wziąć udział w konkursie organizowanym przez linie lotnicze KLM pod hasłem „Odkryj Amsterdam”. Gra oparta na Google Street View dostępna jest na profilu facebookowym KLM Polska. Zwycięzcą zostanie osoba, która w najkrótszym czasie odnajdzie wybrane atrakcje turystyczne na wirtualnej mapie Amsterdamu.

EIA rewiduje szacunki odnośnie Polski

(Puls Biznesu)

Eksperci Energy Information Administration zmniejszają szacunki złóż gazu łupkowego w Polsce o 20 procent. Pomimo to podkreślają, że Polska jest krajem o wysokim poparciu społecznym dla poszukiwań i dobrej infrastrukturze. Dlatego ich zdaniem jest za wcześnie, by przekreślać potencjał łupkowy naszego kraju.

Premier uspokaja PGE w sprawie Opola

(PAP)

W programie Tomasz Lis. Na Żywo premier RP Donald Tusk odniósł się do obaw inwestorów o sens rozbudowy bloków Elektrowni Opole. Po wypowiedzi premiera w której ten wyraził zdecydowane poparcie dla niej, wartość akcji PGE spadła o 5 procent. Tusk uspokaja, że rozwiązania wprowadzone w Opolu będą bezpieczne dla spółki. Z informacji ministra skarbu państwa Włodzimierza Karpińskiego „do 15 sierpnia zapadnie decyzja o rozpoczęciu prac, o wprowadzeniu na plac budowy”.