Atom SMR z USA coraz bliżej wejścia na rynek

4 lutego 2020, 11:15 Alert

Jeden z liderów rynku jądrowego GE Hitachi Nuclear Energy poinformował, że rozpoczął proces licencjonowania reaktora BWRX-300.

fot. GE HItachi Nuclear Energy

Czytamy w komunikacie spółki, że GE przedłożył amerykańskiemu urzędowi dozoru jądrowego NRC (ang. Nuclear Regulatory Commission) pierwszy dokument stanowiący raport na temat przeglądu certyfikacyjnego (LTR – licensing topical report) dla reaktora BWRX-300. Dokument ma stanowić podstawę do opracowania dokumentu z analizą bezpieczeństwa. – Rozpoczęcie procesu licencjonowania w USA jest znaczącym kamieniem milowym w procesie komercjalizacji BWRX-300 – stwierdził Jon Ball, wiceprezes w GE HNE. Przedstawiciel firmy poinformował także, że pierwszy raport na temat licencjonowania został przekazany do NRC już po koniec 2019 roku.

Reaktor BWRX-300 jest typem reaktora SMR, czyli małego reaktora modułowego (ang. SMR), z którym wiele podmiotów wiąże nadzieję. Reaktor bazuje na projekcie ESBWR (ang. Economic Simplified Boiling Water Reactor), który reprezentuje trzecią generację nowoczesnych reaktorów z wrzącą wodą BWR. Technologia ta jest w trakcie pracy chłodzona wodą. BWRX-300 to reaktor o mocy 300 MWE, którego projekt został znaczenie uproszczony. W ten sposób staje się projektem konkurencyjnym pod względem niższych kosztów inwestycyjnych w przełożeniu na 1 MW.

Sobolewski: Duże czy małe reaktory jądrowe dla Polski? (ANALIZA)

GE wskazuje, że jest to już dziesiąta wersja pierwszego projektu reaktora wrzącej wody (BWR) firmy GE. BWRX-300 firmy GE HNE reprezentuje najprostszy, ale najbardziej innowacyjny projekt BWR od czasu, gdy GE rozpoczęła komercjalizację reaktorów jądrowych w 1955 roku.

GE Hitachi Nuclear Energy