Geotermia do ogrzewania domów jednorodzinnych w Szwecji

28 kwietnia 2017, 08:15 Alert
komin dom dym
fot. pixabay.com

Vattenfall od 20 kwietnia oferuje w Szwecji energię geotermalną do ogrzewania domów jednorodzinnych. Szwedzki potentat przejął 35 proc. udziałów w firmie BrainHeart Energy największego dostawcy rozwiązań geotermalnych w kraju.

Geotermia jako stabilne źródło energii odnawialnej zajmuje szczególne miejsce w strategii obu szwedzkich firm energetycznych. Ulf Jonströmer, założyciel i główny udziałowiec BrainHeart Energy ocenia, że wejście Vattenfall do jego firmy oznacza znacznie większe możliwości rozwoju rozwiązań energooszczędnych oraz minimalizację emisji CO2. Dotychczas z energii geotermalnej w Szwecji może korzystać ok. 400 tys. domów jednorodzinnych.

Według szefa Vattenfall, Magnusa Hall, energia geotermalna jest dobrym rozwiązaniem dla właścicieli domów jednorodzinnych zlokalizowanych poza zasięgiem sieci ciepłowniczych. Geotermia jest doskonałym uzupełnieniem lokalnych rozwiązań energetycznych, takich jak baterie słoneczne, pompy ciepła i urządzenia do ładowania samochodów elektrycznych

Obie strony postanowiły nie ujawniać wartości finansowej transakcji.