Chłodząca geotermia? To jakby zaprzeczenie podstawowego celu tej technologii, która już z samej nazwy przeznaczona jest do ogrzewania. Okazuje się, że geotermia, to nie tyle ciepłownictwo, co pozyskiwanie energii, która może być wykorzystana do chłodzenia w upalne dni.
Takie nowatorskie wykorzystanie technologii ma miejsce w położonych nad Zatoką Perską Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), gdzie średnie temperatury w styczniu wynoszą około 20 stopni Celsjusza, w lipcu 32-40 stopni, a czasami nawet 50 stopni.
Odwrotnie aniżeli w krajach Europy, energia jest tu pozyskiwana do chłodzenia pomieszczeń a nie do ich ogrzewania. Do osiągnięcia tego celu w Emiratach rozpoczęto poszukiwania związane z pozyskaniem energii geotermalnej. Dały one niespodziewanie korzystne rezultaty. Są one wynikiem zaangażowania dla tego celu najlepszych w Europie ekip specjalizujących się w tej technologii, do których zaliczają się firmy geotermalne z Islandii. Od 2009 roku prace te prowadziło pochodzące z tego kraju przedsiębiorstwo Reykjavik Geothermal, co gwarantowało, że zostaną one wykonane na najwyższym światowym poziomie.
Po początkowych niepowodzeniach kilka miesięcy temu ogłoszono, że nastąpił przełom w poszukiwaniach. Polegał on na pozytywnych testach przeprowadzonych w dwóch otworach wykonanych w Masdar City w rejonie stolicy kraju Abu Zabi, gdzie otrzymano z nich gorącą wodę w temperaturze przekraczającej 90 stopni Celsjusza i przepływie około 100 l/s. (360 m sześc./godz.).
System ten działa w obiegu zamkniętym, gdzie pobierana gorąca woda z otworu eksploatacyjnego. Po jej schłodzeniu zatłaczana jest do drugiego otworu chłonnego, skąd po ponownym podziemnym ogrzaniu wody wraca do tego pierwszego otworu. Gorąca woda ze studni będzie teraz przechodzić przez absorpcyjny system chłodzenia w celu wytworzenia wody lodowej, która następnie będzie dostarczana do sieci chłodniczej firmy Tabreed w mieście Masdar, pokrywając 10 procent zapotrzebowania miasta na chłód.
W pierwszych dniach grudnia odpowiedzialne za wdrożenie tego projektu koncern ADNOC (ang. Abu Dhabi National Oil Company) i Tabreed specjalizujący się w chłodzeniu budynków w tym kraju ogłosiły włączenie nowego źródła energii geotermalnej do sieci systemu chłodzącego. Przy tej okazji Khaled Al Qubaisi, prezes Tabreed, w oświadczeniu dla mediów pochwalił się obiecującymi wynikami pierwszego projektu energii geotermalnej w regionie Zatoki Perskiej przy okazji rozpoczęcia szczytu COP28.
Ten pionierski projekt pilotażowy potwierdził, że energia geotermalna stanowi opłacalne odnawialne źródło czystej energii, które może wspierać systemy chłodzenia w całych Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Znamiennym elementem tego przedsięwzięcia jest fakt zaangażowania potężnej firmy naftowej na rzecz geotermii, która w tym przypadku graniczy zużycie ropy naftowej.
Adam Maksymowicz