Były kanclerz i przyjaciel Putina będzie komentował sankcje USA wobec Nord Stream 2 w roli eksperta

30 czerwca 2020, 16:15 Alert
schroeder
Gerhard Schroeder i Władimir Putin. Fot. Kancelaria Prezydenta Federacji Rosyjskiej

Dziennik niemiecki Suddeutsche Zeitung poinformował, że były kanclerz Gerhard Schroeder wystąpi na posiedzeniu komisji ds. gospodarki Bundestagu by skomentować potencjalne sankcje USA wobec spornego gazociągu Nord Stream 2. Będzie występował w roli eksperta, choć jest członkiem rady dyrektorów spornej inwestycji.

Schroeder stoi także na czele komisji udziałowców Nord Stream 2, jest szefem rady nadzorczej Rosnieftu i prywatnie przyjacielem prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina. W czasie jego kadencji kanclerza doszło do ustalenia warunków budowy gazociągu Nord Stream 1, który tłoczy już rosyjski gaz przez Morze Bałtyckie do Niemiec.

Były kanclerz ma skomentować plan wprowadzenia sankcji USA wobec spornego Nord Stream 2, który jest uznawany przez Waszyngton za narzędzie wpływu politycznego Rosji. Senatorzy USA chcą wpisać poszerzone sankcje do budżetu obronnego w celu ułatwienia ich wejścia w życie. Projekt sankcji pojawił się także w kongresie. Niemcy obawiają się, że obejmą ich firmy zaangażowane finansowo w budowę spornego gazociągu. Schroeder weźmie udział w posiedzeniu dzięki zaproszeniu partii Die Linke kojarzonej z prorosyjskimi postulatami polityki zagranicznej.

Suddeutsche Zeitung/Wojciech Jakóbik

Sejm popiera wdrożenie dyrektywy gazowej, która uderzy w Nord Stream 2