Giełda energii EPEX SPOT planuje wejście na polski rynek

7 grudnia 2018, 13:00 Alert
Linia wysokiego napięcia energetyka energia
fot. Pixabay

Podczas ostatniego kwartalnego spotkaniu rady giełdy EPEX SPOT przedstawiony została plan uruchomienia transakcji na rynkach dnia następnego i bieżącego w krajach skandynawskich i bałtyckich oraz w Polsce.

Z informacji EPEX SPOT wynika, że utworzenie nowych rynków dnia następnego będzie w dużej mierze zależeć od wdrożenia umów Multi-NEMO (MNA) w poszczególnych regionach. Giełda przewiduje obecnie uruchomienie rynków dnia następnego w Danii, Finlandii, Norwegii i Szwecji, a także w Estonii, na Łotwie, Litwie i w Polsce w 2019 r.

Jeśli chodzi o rynek dnia bieżącego sytuacja jest nieco inna, ponieważ platforma multi-NEMO została już wdrożona w krajach skandynawskich i bałtyckich wraz z wprowadzeniem na rynek platformy XBID. Biorąc to pod uwagę giełda ocenia, że uruchomienie handlu na rynkach dnia bieżącego w krajach skandynawskich i bałtyckich będzie możliwe już pierwszej połowie 2019 roku.

EPEX SPOT działa na rynkach dnia następnego i bieżącego w Niemczech, we Francję, w Wielkiej Brytanii, w Holandii, w Belgii, w Austrii, w Szwajcarii i Luksemburgu. Mające siedzibę w Paryżu giełda z biurami w Amsterdamie, Bernie, Brukseli, Lipsku, Londynie i Wiedniu, została utworzona w 2008 roku w wyniku fuzji działalności energetycznej na giełdach energii Powernext we Francji i EEX w Niemczech. W 2015 roku giełda została zintegrowana z Grupą APX.

CIRE.PL