Góra: Od kształtu polityki klimatycznej zależeć będzie przyszłość reindustrializacji

14 października 2014, 11:00 Energetyka

Podczas Baltic Business Forum w Świnoujściu odbył się panel poświęcony reindustrializacji Europy. Uczestnicy dyskusji szukali odpowiedzi na pytanie jak doprowadzić do odrodzenia przemysłu na Starym Kontynencie i pogodzić ją z polityką klimatyczną.

– Decyzje szczytu Rady Europejskiej w sprawie polityki klimatycznej będą miały kluczowe znaczenie dla energetyki a ta dla reindustrializacji Europy – ocenił wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu, Jerzy Góra.

– Od 2009 roku pożyczyliśmy różnym podmiotom państwowym 2 mld 800 mln złotych. W tej chwili mamy w portfelu na 1 mld 310 mln złotych. Nawet w porównaniu z rynkiem finansowym jest to bardzo dobry rezultat. ARP funkcjonuje od wielu lat ale zmienia się nasze działania. Nasze strefy ekonomiczne nie powstawały na tzw. green fieldach. To były brown fieldy, miejsca w których działały już firmy a strefa poprawiła ich funkcjonowanie – przekonywał.

– Pozycja Polski w energochłonności w całej Unii Europejskiej to szesnaste miejsce. Postanowiliśmy skoncentrować nasze działania tak, aby możliwe było poprawienie przedstawionych przeze mnie cyfr. Powstaje nowa strategia ARP. Chcielibyśmy bardzo mocno postawić na działalność niezbędną do wspierania konkurencyjności polskich firm – dodał uczestnik panelu BBF.