Alert

Ministerstwo energii negocjuje z Brukselą środki na rewitalizację po kopalniach

fot. pixabay.com

Ministerstwo Energii prowadzi z Komisją Europejską rozmowy w sprawie utworzenia kilkumiliardowego funduszu na rewitalizację terenów pogórniczych – poinformowali przedstawiciele resortu energii na środowej konferencji.

“(…) Zwróciliśmy się o nową notyfikację do roku 2023, gdzie w grę wchodzą sprawy związane z pełną rewitalizacją terenów pogórniczych pod budownictwo przemysłowe” – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.

“Zaproponowaliśmy, (…) że dobrze byłoby, by do tego Komisja Europejska się dołożyła, by stworzyć taki fundusz rewitalizacji, pełnej odbudowy terenów górniczych, dostosowania do normalnych warunków. I by fundusz taki powstał z udziałem państwa potrzebującego i Komisji Europejskiej” – dodał.

Uruchomienie funduszu i start programu miałyby nastąpić w przyszłym roku.

Minister poinformował, że celem jest doprowadzenie do takiej rewitalizacji terenu, by nie było żadnych zastrzeżeń odnośnie ewentualnych zagrożeń ze strony firm ubezpieczeniowych.

“Prace miałyby być prowadzone pod nadzorem inspektorów firm ubezpieczeniowych, (…) by mógł się tam normalnie zainstalować przemysł” – powiedział Tchórzewski.

Dodał, że projekty takie są opłacalne ze względu na istniejącą na tych terenach gotową infrastrukturę – kanalizacja, prąd, gaz, drogi, bocznice kolejowe.

“To jest opłacalne. W zakresie dużych inwestycji zbudowanie infrastruktury (…) stanowi czasem nawet 40 proc. wartości inwestycji” – argumentuje.

“Jesteśmy w trakcie uzupełnienia poprzedniej notyfikacji, naszego programu sektorowego. (…) Mamy nadzieję, że w tej sprawie się domówimy” – powiedział.

“Do notyfikacji do 2023 roku przedstawiliśmy kwotę ponad 5 mld zł” – poinformował.

Minister powiedział, że rozmowy z przedstawicielami Komisji Europejskiej na ten temat odbyły się niedawno w Warszawie.

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski dodał, że kolejne spotkanie zaplanowano na marzec. Ma się ono odbyć w Katowicach.

“Projekt przedsięwzięcia jest obecnie w Komisji Europejskiej omawiany. (…) Na przestrzeni grudnia-stycznia będziemy się kontaktować z KE i wymieniać informacje” – powiedział Tobiszowski.

“Komisja mocno się tym zainteresowała, widzi potrzebę wsparcia” – dodał.

Tobiszowski poinformował, że chodzi o fundusz “paromiliardowy”.

Wstępne wytyczne, przyjęte na pierwszym spotkaniu zakładają, że projekt ma być w miarę szybki, by realizowane tam inwestycje nie trwały latami.

“Miałyby to być inwestycje innowacyjne, ale nie badawcze, a konkretne przedsięwzięcia, które gospodarczo wzmocniłyby ten region” – poinformował.

Jak informują przedstawiciele resortu, dzięki inicjatywie strony polskiej, z takiej pomocy mogłyby też skorzystać inne państwa, w których również są niezagospodarowane tereny pogórnicze.

Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...

Premier zabiega w Brukseli o finansowanie Tarczy Wschód

Premier Donald Tusk oznajmił w środę w Parlamencie Europejskim, że będzie namawiał państwa członkowskie do wspólnego finansowania obrony granic Unii...
dolar pieniądze

Wygrana Trumpa oznacza umocnienie dolara

Potwierdzenie wygranej Donalda Trumpa oznacza umocnienie dolara do 4,4-4,45 i wzrost rentowności obligacji w USA i Polsce – oceniają ekonomiści...

Udostępnij:

Facebook X X X