EnergetykaEnergia elektryczna

Gorzycki: Odbiorcy ciepła zasługują na poprawną i przyjazną regulację

Elektrociepłownia Łagisza

Wprowadzenie indywidualnego rozliczenia kosztów ogrzewania dotyczy 14 milionów odbiorców ciepła w Polsce, głównie mieszkańców lokali starego zasobu, którzy mają szansę na ograniczenie wydatków i zużycia energii o 10 procent.

O efektywnym gospodarowaniu energią przez odbiorców końcowych dyskutowali Posłowie, Senatorowie, organizacje pozarządowe, przedstawiciele Stowarzyszenia ds. Rozliczania Energii, a także Spółdzielni Mieszkaniowej RSM Ursus – uczestnicy środowego spotkania Zespołu ds. Nowoczesnej Energetyki , które odbyło się w Sejmie.

Ogrzewanie powierzchni i wody odpowiada za 85% zużycia energii w budynku. Jak pokazują “dobre praktyki” w tym zakresie, we wszystkich opomiarowanych budynkach starego zasobu, nawet w przypadku braku zastosowania innych instrumentów efektywności energetycznej, zużycie energii spada o minimum o 10%. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie opomiarowania skłania użytkowników do świadomego myślenia o zużyciu ciepła i przewidywania wysokości rachunków. Na podstawie danych uzyskanych od warszawskiej spółdzielni RSM Ursus, która od 2010 r. indywidualnie rozlicza ciepło w swoich zasobach mieszkaniowych,  widać, że zużycie ciepła znacząco spada.

”Indywidualnym opomiarowaniem ciepła objęliśmy 146 budynków i tym samym 6789 mieszkań należących do zasobów spółdzielni. Efekty są niekwestionowalne: 90% uczestników projektu zanotowało znaczące oszczędności zużycia ciepła, średnio na poziomie ok. 15%, a rachunki za energię cieplną spadły średniorocznie o 625 zł na mieszkanie. Jednocześnie, dzięki przeprowadzonym akcjom edukacyjnym, wśród mieszkańców nastąpiła większa świadomość w racjonalnym korzystaniu z ciepła, wody i innych mediów” – mówi prezes RSM Ursus Robert Gorzycki.

Oszczędność zużycia energii przez odbiorców końcowych jest głównym priorytetem Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/27/UE z 25 października 2012 r. w sprawie efektywności energetycznej, zgodnie z art. 7 i odpowiednio 9-13 w sprawie indywidualnego opomiarowania. Komisja Europejska, wskazuje w swojej nocie interpretacyjnej, że celem dyrektywy jest  “pobudzenie oszczędności energii w obszarze jej zużycia końcowego”, a efektem może być oszczędność energii w sektorze budowlanym na poziomie 15-30%. Wg danych Stowarzyszenia, systemem rzeczywistego rozliczania kosztów, objętych jest już w Polsce ponad 3,5 mln mieszkań, co przyczynia się do redukcji emisji na poziomie prawie 3 mln ton CO2 rocznie.


Powiązane artykuły

PiS chce podtrzymania tarczy energetycznej niezależnie od wiatraków

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że posłowie PiS złożyli w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o tarczy energetycznej, który...

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...

Udostępnij:

Facebook X X X