Grabowski: W 2014 roku 80 odwiertów i pierwsze wydobycie komercyjne gazu łupkowego

1 sierpnia 2014, 08:41 Energetyka
Maciej Grabowski

Minister środowiska Maciej Grabowski poinformował Reutersa, że w Polsce przeprowadzono mniej odwiertów za gazem łupkowym, niż to pierwotnie zakładano. W tym roku miało powstać około 100 odwiertów poszukiwawczych, tymczasem według Grabowskiego będzie ich nieco ponad 80. Przekonuje jednak, że komercyjne wydobycie ruszy jeszcze w 2014 roku.

– Do końca czerwca mieliśmy 64 odwierty poszukiwawcze. Planowane jest następne 20 w tym roku – powiedział Reutersowi polski minister. – To tylko szacunki. Niektóre odwierty są obowiązkowe a inne opcjonalne. W procesie przedłużania koncesji mogą się pojawić także nowe deklaracje woli wykonania tego typu prac.

Grabowski twierdzi, że uruchomienie wydobycia komercyjnego z jednego z odwiertów przybliżyłoby perspektywę rozwoju wydobycia gazu łupkowego w Polsce. – Jednakże wydobycie na skalę przemysłową, odczuwalną dla gospodarki, to nie jest kwestia ani tego ani przyszłego roku – podkreślił.

Odniósł się także do pytania dziennikarzy o możliwość wprowadzenia nowych zachęt dla inwestorów łupkowych. – Nie planujemy takich działań, ponieważ nie mamy sygnałów, że oni ich potrzebują. Jeśli takie się pojawią, weźmiemy je pod uwagę – powiedział urzędnik.