Greenpeace: Pompy ciepła mogą wzmocnić gospodarkę Wielkiej Brytanii

20 września 2022, 14:15 Alert

Badania Cambridge Econometric wykazały, że izolacja domów i instalacja pomp ciepła mogą przynieść gospodarce Wielkiej Brytanii 7 miliardów funtów rocznie i stworzyć 140 tysięcy nowych miejsc pracy do 2030 roku. W opinii brytyjskich analityków, wdrożenie tych środków zależy w dużej mierze od polityki rządu. Oczekuje się że kanclerz skarbu Kwasi Kwarteng wyda w piątek ważne oświadczenie na temat kryzysu gospodarczego i energetycznego.

Flaga Wielkiej Brytanii. Fot. Wikimedia Commons
Flaga Wielkiej Brytanii. Fot. Wikimedia Commons

Pompy ciepła i izolacja domów byłyby korzystne dla brytyjskiej gospodarki

Według analizy przeprowadzonej przez Cambridge Econometrics na zlecenie Greenpeace, instalacja wydajnych i ekologicznych pomp ciepła oraz ocieplanie domów mogą przysporzyć Wielkiej Brytanii zysku rzędu 7 miliardów funtów rocznie. Branża ta ma również potencjał zapewnienia miejsc pracy 140 tysiącom ludzi. Prognoza wzrostu gospodarczego w rzeczonej analizie wynika głównie z oszczędności na rosnących rachunkach za energię i tworzenia zielonych miejsc pracy. Przekłada się to na zwiększenie zarobków społeczeństwa, które zachęcone lepszą sytuacją materialną jest bardziej skłonne wydawać pieniądze.

– Zazielenianie domów w Wielkiej Brytanii na dużą skalę zmniejszy zużycie energii, rachunki i emisje dwutlenku węgla. Zapewni dziesiątkom milionów obywateli cieplejsze domy, które są tańsze w eksploatacji i pomoże ograniczyć katastrofalne skutki kryzysu klimatycznego. Ponieważ Wielka Brytania pędzi w kierunku recesji, do końca dekady może dać gospodarce prawie 7 miliardów funtów – powiedział Doug Parr, główny naukowiec Greenpeace UK w wypowiedzi cytowanej przez The Guardian.

Raport przewiduje rządowe dofinansowania. Zgodnie z zastosowanym modelem, w 2030 roku rząd musiałby wydać 4,2 miliarda funtów na wsparcie pomp ciepła i izolacji, gdzie gospodarstwa domowe wydałyby 9,3 miliarda funtów. Jednocześnie gospodarstwa domowe zaoszczędziłyby wtedy 11 miliardów funtów dzięki niższym kosztom ogrzewania. Według badania, inwestycja wymagałaby od rządu dotowania izolacji i instalacji pomp ciepła, co wyniosłoby łącznie około 27,7 miliarda funtów w latach 2022-2030. Dla porównania, zamrożenie cen energii w Wielkiej Brytanii będzie kosztować państwo 150 miliardów funtów, które rząd przekaże spółkom energetycznym.

Greenpeace wezwał kanclerza skarbu Kwasi Kwartenga do przeznaczenia 7 miliardów funtów na izolację i instalacje pomp ciepła w ciągu najbliższych dwóch lat i zapewnienia większego wsparcia dla zakupu paliwa osobom ubogim poprzez podatek od nadprogramowych zysków dla spółek naftowych i gazowych w wysokości 70 procent.

Izolacja jest najtańszym sposobem na obniżenie rachunków za energię, co często jest powtarzane nie tylko przez brytyjski Greenpeace, ale i przez Polski Alarm Smogowy. Rząd Zjednoczonego Królestwa nie zrobił żadnego ruchu w celu poprawy wskaźników izolacji domów, ku konsternacji ekspertów i ekologów.

– Poprawa jakości zasobów mieszkaniowych w Wielkiej Brytanii i przejście na niskoemisyjne technologie grzewcze może natychmiast obniżyć rachunki gospodarstw domowych i zlikwidować problem wyboru między ogrzewaniem a jedzeniem tej zimy, zapewniając jednocześnie większy wzrost gospodarczy i znaczne oszczędności w zakresie emisji dwutlenku węgla w dłuższej perspektywie – tłumaczył Guardianowi Jon Stenning, kierownik ds. środowiska w Cambridge Econometrics.

The Guardian/Szymon Borowski

PAS apeluje do premiera o wsparcie użytkowników pomp ciepła