Energia elektrycznaŚrodowisko

Greenpeace: Rok niespełnionych obietnic w sprawie czystego powietrza

Tablica resortu energii. Fot. Ministerstwo Energii.

Tablica resortu energii. Fot. Ministerstwo Energii.

Dokładnie rok temu rząd ogłosił program walki ze smogiem. Do dziś nie zrealizowano większości jego punktów, w tym tak fundamentalnego jak wyeliminowanie z rynku węgla najgorszej jakości. Aktywiści Greenpeace projekcją na budynku Ministerstwa Energii skrytykowali niezrealizowanie obietnicy przez ministra Tchórzewskiego. Organizacja rozpoczyna zbieranie podpisów pod apelem przypominającym ministrowi, że Polki i Polacy czekają na normy jakości węgla, niezbędny pierwszy krok w walce o czystsze powietrze.

W styczniu 2017 r. doszło do największego od wielu lat epizodu smogowego w Polsce, który poskutkował ogłoszeniem specjalnego programu walki z zanieczyszczeniem powietrza.

– Z perspektywy roku można powiedzieć, że realizacja rządowego programu niestety znajduje się w powijakach. Resort rozwoju zrealizował obietnicę wprowadzenia norm jakości dla kotłów. Tymczasem norm jakości węgla, bez których nie można mówić o początku walki ze smogiem, nadal nie ma. I trudno przewidzieć, kiedy takie normy zostaną faktycznie wprowadzone – powiedział Marek Józefiak z Greenpeace.

Aktywiści organizacji podsumowali rok niespełnionych obietnic walki ze smogiem wyświetlając na siedzibie Ministerstwa Energii twarz szefa resortu Krzysztofa Tchórzewskiego wraz z podpisem “Minister Węgla i Smogu”. Skrytykowali w ten sposób przedkładanie interesów spółek górniczych nad zdrowie i życie Polaków.

– Mimo że węgiel jest najpopularniejszym paliwem w Polsce, nie musi spełniać żadnych standardów jakościowych. Do polskich domów trafia węgiel zasiarczony, zawilgocony, o wysokiej zawartości popiołu, a nawet odpady węglowe, które w normalnej sytuacji nadawałyby się wyłącznie do utylizacji. W efekcie Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych państw Unii Europejskiej – dodał Marek Józefiak.

Konsekwencje zdrowotne zaniechań ponoszą m.in. szczególnie narażone na skutki smogu dzieci. A jak wynika z raportu opublikowanego w grudniu ub.r. przez Greenpeace i Fundację #13 powietrze w sąsiedztwie aż 62% przedszkoli w Polsce przekracza dopuszczalne dobowe normy dla pyłu PM10 przez ponad 35 dni w roku, czyli dłużej niż zezwala prawo.

– Przez opieszałość ministra Tchórzewskiego w przyjęciu norm na węgiel zdrowie dzieci będzie w dalszym ciągu narażane. To się musi zmienić. Dlatego uruchamiamy specjalny apel do ministra, który może podpisać każdy, kto chce czystszego powietrza dla siebie i swoich bliskich – zapowiedział Józefiak.

Apel do Ministra Energii w sprawie walki ze smogiem znajduje się pod adresem: www.greenpeace.pl/smog

Greenpeace Polska


Powiązane artykuły

Bruksela chce by Unia zmniejszyła emisje o 90 procent do 2040 roku

Komisja Europejska zaproponowała w środę wyznaczenie celu klimatycznego na 2040 rok. Zgodnie z propozycją emisje gazów cieplarnianych powinny wówczas wynieść...

Rekordowe upały w Europie. ONZ: trzeba nauczyć się z nimi żyć

W Europie zanotowano fale upałów. Portugalia walczy z pożarami, a Holandia i Belgia wdraża rozwiązania mające ulżyć mieszkańcom. Rzeczniczka WMO...

Ulewy i tornada w USA odcięły mieszkańców od energii

W sobotę i niedzielę stan Minnesota doświadczył ulew, które stworzyły ryzyko powodzi. Dodatkowo zarejestrowano tornada, które pozbawiły prawie 50 tysięcy...

Udostępnij:

Facebook X X X