Groote: Delegacja PE będzie zachęcać do kompromisu uczestników szczytu klimatycznego

18 listopada 2013, 12:19 Energetyka
Matthias Groote

Delegacja 10 posłów do Parlamentu Europejskiego będzie od poniedziałku brała udział w odbywającym się w Warszawie szczycie klimatycznym. Jej zadaniem będzie pomoc w osiągnięciu kompromisu przez uczestników szczytu.
Delegacja pod przewodnictwem Matthiasa Groote ma za zadanie pomóc w osiągnięciu kompromisu z innymi uczestnikami szczytu.

Przypominamy, że w październiku Parlament Europejski zaakceptował propozycję redukcji emisji gazów cieplarnianych przez Unię Europejską o 30 proc. do 2020 roku, jeśli inne kraje przyjmą podobne cele.

Posłowie będą dyskutować o negocjacjach z Komisją Europejską, przedstawicielami litewskiej Prezydencji Rady Europejskiej, z innymi politykami oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych.

„Naszym zadaniem, jako delegacji Parlamentu Europejskiego, jest dyskusja z wszystkimi. Mamy już porozumienie aby zmniejszyć emisję 20 proc. poniżej poziomu z roku 1990. Jesteśmy na dobrej drodze, aby to osiągnąć i możemy podbić stawkę. To wiadomość, którą chcemy przekazać” – tłumaczy poseł Groote.

„Chcemy deklaracji ze wszystkich stron świata. Chcemy się tym zająć teraz, a nie w 2018 albo 2020. Musimy pamiętać o spotkaniu w Paryżu w 2015 i w związku z tym oczekiwać deklaracji również ze strony państw rozwijających się. One również powinny bardziej wspierać finansowo tą sprawę” – dodał przewodniczący delegacji.

„Warszawski szczyt nie jest łatwy. Musimy zadać każdemu państwu pytanie – co i kiedy zrobicie? Minął już czas oglądania się na innych i czekania na decyzję innych państw” – mówi wiceprzewodniczący delegacji Karl-Heinz Florenz.

„Mam nadzieję, że obecność delegacji z Parlamentu Europejskiego pomoże dojść do porozumienia. Jestem pewien, że Unia Europejska z jej doświadczeniem w sprawie osiągania porozumień będzie bardzo pomocna” – dodał poseł.

CIRE.PL