AlertEnergetykaPrzemysł

Azoty czują konkurencję ze strony chińskiej konkurencji w branży chemicznej

Grupa Azoty

fot. BiznesAlert.pl

Wzrasta konkurencja ze strony producentów z Chin w segmencie Chemia i Tworzywa – powiedział wiceprezes Grupy Azoty Marek Wadowski. Dodał, że producenci azjatyccy, którzy nie są w stanie lokować produkcji na swoim rynku, kierują ją Europy.

Sytuacja Grupy Azoty

Wiceprezes Grupy Azoty Marek Wadowski powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej poświęconej wynikom spółki, że w dwóch kluczowych segmentach działalności grupy, Chemia i Tworzywa, musi się ona mierzyć z wieloma wyzwaniami. Wskazał, że m.in. oprócz wysokich i niestabilnych cen energii elektrycznej i gazu ziemnego, nadal utrzymuje się ryzyko związane z Covid-19.

– To widać szczególnie w Chinach, co ma istotny wpływ na nasze funkcjonowanie. Producenci azjatyccy, którzy nie są w stanie lokować produkcji na swoim rynku, kierują zainteresowanie w stronę Europy. Widzimy jednocześnie wyhamowanie gospodarek światowych – zwrócił uwagę Wadowski. Jego zdaniem widać wyraźnie słabnącą siłę nabywczą konsumentów w segmencie Chemia. – Nasi odbiorcy również ograniczali popyt na te produkty. Do końca I półrocza br. ten popyt był na dobrym poziomie, ale istotnie spadł w samym trzecim kwartale br. Mierzymy się z konkurencją ze strony producentów azjatyckich. Mamy do czynienia w Chinach z problemami na rynku budowlanym. Ci producenci, którzy produkują produkty i półprodukty dla tego rynku, kierują swoje zainteresowanie w stronę Europy. Przypływają do nas transporty z produktami, które również produkujemy, jak np. melamina – powiedział Marek Wadowski. Dodał, że “ta sytuacja tworzy dla nas duże wyzwanie, co widać też po wynikach”.

Wskazał również, że w Tworzywach w III kwartale br. występowały spadki popytu praktycznie we wszystkich segmentach zastosowań”. – Trochę sytuacja poprawiła się w motoryzacji. Jednak poprawa nie była na tyle istotna, żeby równoważyć spadek popytu w innych obszarach zastosowań. Jednoczenie mamy do czynienia z rosnąca konkurencją ze strony producentów azjatyckich również w obszarze poliamidu – stwierdził Wadowski. Podkreślił, że spółka mierzymy się też z dużą zmiennością cen benzenu.

Wadowski zaznaczył, że “III kwartał był ciągle pod znakiem agresji zbrojnej na Ukrainę. Ta agresja zbrojna powoduje szereg implikacji w otoczeniu. Powoduje bardzo dużą zmienność, niepewność na rynku gazu. Jednocześnie nakładane sankcje powodują zmianę relacji gospodarczych, co wpływa na rynek po stronie naszych surowców jak i stronie produktów”.

Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński


Powiązane artykuły

Unia broni się przed farbowaną ropą, a indyjski partner Rosji protestuje

Indyjska Nayara Energy krytykuje unijne sankcje dotyczące zakazu importu z państw trzecich produktów powstałych z przetworzonej ropy naftowej. Argumentuje, że...
Narodowe Centrum Badan Jadrowych w Swierku. N/z: wejscie do reaktora jadrowego "Maria". Fot. Bartosz Krupa/East News. Swierk 31.05.2015.

Reaktor Maria wznowi pracę w sierpniu?

Reaktor Maria, jedyny działający reaktor jądrowy w Polsce, odbywa przymusową przerwę w oczekiwaniu na licencję od Państwowej Agencji Atomistyki. Ministerstwo...
Prace na statku układającym rurociąg Lorelay na Morzu Północnym, Holandia, 18 lipca 2025 r. Rurociąg do transportu CO2 na potrzeby systemu transportu i składowania CO2 Portos. EPA/JEROEN JUMELET

Holandia łapie CO2, by ratować Unię. Polska tylko zerka

W przyszłym roku Holandia wystartuje z projektem Porthos, umożliwiającym wychwyt i składowanie milionów ton dwutlenku węgla rocznie. W ten sposób...

Udostępnij:

Facebook X X X