Grupa Azoty uruchomiła w Tarnowie nowy magazyn

3 stycznia 2023, 15:45 Alert

Grupa Azoty uruchomiła w Tarnowie nowy magazyn składowania nawozów. W nowo wybudowanym kompleksie będzie można przechowywać łącznie ok. 6 650 ton nawozów. Koszt inwestycji to ponad 14,5 mln zł.

Instalacje produkcyjne w Grupie Azoty Zakładach Azotowych "Puławy" S.A. Źródło: Wiki Commons, Kowal kowal
Instalacje produkcyjne w Grupie Azoty Zakładach Azotowych "Puławy" S.A. Źródło: Wiki Commons, Kowal kowal

– Nowy magazyn składowania nawozów w Tarnowie to odpowiedź na rosnące oczekiwania naszych klientów w obszarze dostępności nawozów. Spółka stale analizuje oczekiwania klientów i optymalizuje swoje działania, a jednym z nich jest zrealizowana potrzeba uruchomienia nowego magazynu. Będzie to baza składowania nawozów, szczególnie potrzebna w okresach spiętrzeń zamówień i ograniczeń wysyłkowych. Inwestycja pozytywnie wpłynie na sprawność obsługi kierowców kontrahentów dzięki zmniejszeniu czasu oczekiwania na załadunek – powiedział prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc.

Nowy kompleks, jak informuje spółka, stwarza możliwość wydłużenia produkcji i zwiększenia dostępności wyrobów niszowych, czyli nawozów produkowanych w mniejszych partiach w wybranych miesiącach roku, takich jak Saletromag czy Saletrzak z Borem, które zyskują coraz większą popularność wśród klientów i powiększają swój udział w portfolio Grupy Azoty.

Wybudowano halę magazynową wraz z częścią socjalną, przeznaczoną do użytku m.in. kierowców, którzy odbierają nawozy z magazynu. Powstały również hale namiotowe wraz ze stosownym uzbrojeniem i zagospodarowaniem terenu placów załadunkowo-manewrowych. We wszystkich obiektach powstało siedem nowych miejsc załadunkowych, co skróci czas oczekiwania kierowców na załadunek i umożliwi zwiększenie ilości równoczesnych załadunków.

Grupa Azoty jest jednym z największych producentów nawozów w Europie. Spółka produkuje nawozy sztuczne i azotowe, a także niebawem ruszy z produkcją polimerów w swoim nowym zakładzie w Policach.

Grupa Azoty/Mariusz Marszałkowski

Janiszek: Kryzys energetyczny uderzył w Azoty cenami gazu i emisji CO2