Grupa Azoty ma umowę na zakup propanu dla Polimerów Police za około 250 mln dolarów

16 grudnia 2022, 18:00 Alert

Grupa Azoty Polyolefins, spółka zależna Grupy Azoty, zawarła z Trafigura Pte Ltd z Singapuru umowę dotyczącą zakupu propanu w okresie grudzień 2022 roku – grudzień 2024 roku za szacunkowo 250 mln dolarów – czytamy w komunikacie spółki.

– Dostawy propanu realizowane w ramach niniejszej umowy, zabezpieczać będą ponad 50 procent zapotrzebowania spółki zależnej w latach 2023-2024 na ten podstawowy surowiec do produkcji, która będzie realizowana po uruchomieniu przez spółkę zależną projektu Polimery Police – podaje spółka.

– Projekt Polimery Police jest to jedna z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle chemicznym, która umożliwi dywersyfikację działalności biznesowej Grupy Azoty, a także pozytywnie wpłynie na pozycję Polski w segmencie tworzyw sztucznych i wzmocni niezależność energetyczno-surowcową kraju – podawała wcześniej spółka.

W październiku Grupa Azoty Polyolefins, realizująca projekt Polimery Police, ogłosiła nazwę handlową Gryfilen na polipropylen, który będzie produkowany przez spółkę.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 15,9 mld zł w 2021 roku.

Grupa Azoty/ISB News/Michał Perzyński