Włoska spółka odkryła złoża gazu przy Cyprze

23 sierpnia 2022, 14:15 Alert

Włoski koncern gazowy Eni dokonał pomyślnego odwiertu u wybrzeży Cypru. Złoża gazu szacuje się na 80 miliardów metrów sześciennych.

Metanowiec LNG Clean Ocean w Świnoujściu. Fot. PGNiG
Metanowiec LNG Clean Ocean w Świnoujściu. Fot. PGNiG

Odwiert Cronos-1 został wykonany w maju, w bloku szóstym 160 km od wybrzeża Cypru, na głębokości 2.287 metrów przy użyciu statku wiertniczego Tungsten Explorer firmy Vantage Drilling.

– Odwiert natrafił na ważną kolumnę gazu w węglanowej sekwencji zbiornikowej o właściwościach od dobrych do doskonałych, a poszczególne interwały charakteryzują się doskonałą przepuszczalnością. Trwają już badania nad możliwościami szybkiego zagospodarowania – czytamy w komunikacie spółki.

Odwiert Cronos 1 jest czwartym odwiertem poszukiwawczym wykonanym przez włoską spółkę. Odkrycie gazu z pewnością przyczyni się do uruchomienia dodatkowych dostaw do Europy w celu uniezależnienia się od rosyjskich surowców.

Kolejne plany odwiertów

W poniedziałkowym oświadczeniu spółka TotalEnergies (partner koncernu Eni przy wydobyciu gazu) poinformował również, że planowane jest wykonanie kolejnego odwiertu poszukiwawczego na terenie Bloku 6, w celu zbadania dodatkowych zasobów oraz oceny najlepszych opcji rozwoju.

Teraz głównym zadaniem jest wykonanie kolejnego odwiertu przez statek wiertniczy w celu oszacowania dokładnej ilości gazu.

Kontrakt spółek Eni i TotalEnergies na przeprowadzanie odwiertów u wybrzeży Cypru ma minimalny czas trwania 225 dni z trzema możliwymi opcjami przedłużenia.

Offshore-energy/Wojciech Gryczka

Polska może wrócić do pomysłu importu gazu śródziemnomorskiego