Oszuści podszywają się pod PKN Orlen obiecując pieniądze

22 sierpnia 2022, 14:45 Alert

Oszuści podszywają się pod koncern PKN Orlen, obiecując wysokie dotacje i zachęcając do wzięcia udziału w konkursach. Fałszywe serwisy, strony i profile w mediach społecznościowych zawierają nieprawdziwe oferty publikowane w imieniu Grupy. Oszuści wysyłają również wiadomości sms i maile.

PKN Orlen. Fot. Jędrzej Stachura
PKN Orlen. Fot. Jędrzej Stachura

Orlen ostrzega przed oszustami

PKN Orlen ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod koncern. Fałszywe oferty zawierają informacje o konkursach z nagrodami, dotacjach i narzędziach inwestycyjnych reklamowanych przez Grupę. Oszuści wysyłają maile, wiadomości sms, używają aplikacji, portali społecznościowych, domen i tworzą serwisy internetowe, gdzie pojawiają się ogłoszenia konkursów czy dotacji, obiecujące bardzo wysokie kwoty. Jak podkreśla Orlen, jest to bezprawne wykorzystanie nazwy, znaków firmowych i wizerunku przedstawicieli firmy oraz instytucji państwowych.

– Trwają kolejne próby podszywania się pod największe polskie firmy, w tym PKN ORLEN. Konsekwentnie zgłaszamy je do odpowiednich organów ścigania i podejmujemy wszelkie możliwe kroki, aby zapobiegać oszustwom tego typu. Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Spółka prowadzi dwa postępowania wyjaśniające masowe podszywanie się pod firmę z zakresu art. 286 Kodeksu Karnego, art. 305 ust. 1 ust. 3 Prawa własności przemysłowej (posługiwanie się podrobionym znakiem towarowym), art. 25 i art. 26 Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, art. 62 Kodeksu karnego skarbowego (wystawianie nierzetelnych faktur). Do postępowań włączane są kolejne, które dochodzą po zawiadomieniach osób poszkodowanych przez fałszywe oferty. Orlen złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do irlandzkiej firmy META. Firma ma umożliwić publikację fałszywych postów z logotypem Grupy na ich platformie. Dodatkowo Orlen stale prowadzi kampanię informacyjną oraz stara się blokować działania oszustów.

PKN Orlen/Maria Andrzejewska

Onichimowski: Nie ma tańszej energii od tej zaoszczędzonej (ROZMOWA)