Grupa Wyszehradzka omówi współpracę na rzecz gospodarki wodorowej. Polacy przedstawią wybrane projekty

15 lutego 2021, 09:30 Alert

15 lutego odbędą się rozmowy krajów Grupy Wyszehradzkiej pod przewodnictwem prezydencji polskiej, w czasie których zostanie poruszony temat współpracy w sektorze wodoru. Polska i inne kraje wyszehradzkie przedstawią szereg projektów z tego obszaru.

Wodór. Fot. Wallpaper Safari
Wodór. Fot. Wallpaper Safari

Polacy przedstawią dziesięć projektów gospodarki wodorowej na posiedzeniu V4. Ministerstwo Rozwoju dokonało ich doboru z punktu widzenia perspektyw realizacji.

Wśród nich jest na przykład projekt Węglokoksu o nazwie Hydrogen Silesia Power. Zakłada zagospodarowanie terenów poprzemysłowych i hałd górniczych poprzez rewitalizację oraz tworzenie hybryd fotowoltaiki, magazynów energii oraz elektrowni szczytowo-pompowych, wykorzystanie gazu koksowniczego, metanu z kopalń, syngazu z instalacji zgazowania odpadów górniczych i biogazu do wytwarzania wodoru z równoczesnym wychwyceniem CO2, wykorzystanie wód dołowych do hydrolizerów, tworzenie wysp energii wytwarzających to paliwo, magazynowanie wodoru plus zasilanie stacji tankowania wodoru w transporcie miejskim aglomeracji Śląskiej, wytwarzanie energii i ciepła na rzecz sieci miejskiej Bytomia w silnikach wodorowych zeroemisyjnych, rewitalizację terenów i budynków śródmiejskich przy wykorzystaniu pracowników odchodzących z kopalń, a także program szkoleń.

Pozostałe projekty Polaków to między innymi plan stworzenia wodorowego łańcucha wartości PKN Orlen, instalacja wytwarzania wodoru Lotosu, plan wykorzystania gazu koksowniczego do wprowadzenia wodoru w hutnictwie Arcellor Mittal, składowanie wodoru w kawernach PGNiG i Gas Storage Poland, kolej wodorową PESA oraz produkcja wodoru w wysokiej temperaturze Synthos.

Czechy, Słowacja i Węgry przedstawią także własne projekty wodorowe.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Polska Hydrogen Ready, czyli jak realizować strategię bez strategii