Gruza: Konkurencja spoza Europy ma łatwiej

14 maja 2019, 13:15 Energetyka
Paweł Gruza – Wiceprezes Zarządu ds. Aktywów Zagranicznych fot. KGHM
Paweł Gruza - Wiceprezes Zarządu ds. Aktywów Zagranicznych fot. KGHM/Twitter

– Reindustrializacja to kierunek polityki, który jest obecnie na pierwszych stronach gazet. Jest to dowód na myślenie klasyczne o przemyśle lub jak o trampolinie dla bardziej rozwiniętych gospodarczo usług – powiedział Paweł Gruza, wiceprezes zarządu ds. aktywów zagranicznych, na XI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

Przedstawiciel KGHM Polska Miedź wskazał, że redindustralizacja to dziś już pewien nowy standard. – Widać dziś pośrednio, jak dużą wagę przywiązują państwa do rozwoju przemysłu – powiedział Gruza.

Dzisiejszy przemysł opiera się w przede wszystkim na dostępie do surowców. Wiceprezes KGHM wymienił dla przykładu kilka państw, które dziś dbają o dostęp do bazy surowcowej. – USA uchwaliły nowe prawo geologiczne, które koncentruje się na strategicznej potrzebie Stanów Zjednoczonych, jaką jest zachowanie podstawowych zasobów, jakim jest m.in. miedź. Chiny wykupują zasoby w innych krajach. Japonia także swój nowoczesny przemysł, elektronikę, zabezpiecza z pomocą zasobów naturalnych, jak miedź i inne związane z rozwojem elektromobilność – powiedział Gruza.

Podczas panelu „Przemysł w Europie” eksperci dyskutowali tez o wpływie regulacji środowiskowych na przemysł. – Jesteśmy dziś w dwóch światach. W Polsce mamy dużo regulacji o emisji CO2 i standardów ekologicznych. Nasza konkurencja nie ma takiego bagażu przy swojej działalności. Jeśli świat uzna, że dana branża powinna zwiększyć ograniczenia i regulacje, oni finansowo będą w lepszej sytuacji, będą lepiej przygotowani do zmieniających się standardów. My dziś lojalnie wykonujemy wszystkie regulacje środowiskowe i energetyczne. Nasza konkurencja jest lepiej przygotowana, ma poduszkę finansową. Dla przykładu Chiny będą w stanie szybciej wskoczyć na wyższy poziom, niż wiele europejskich zakładów – wyjaśnił przedstawiciel KGHM.

– Uczestniczymy w produkcji na własne potrzeby, mamy także kogenerację. Liczymy na utrzymanie wsparcia. W nowej strategii mamy zapisany większy udział własnej energii, w tym OZE – powiedział Gruza.

W wypowiedzi o roli digitalizacji i automatyzacji w branży oraz działalności KGHM Gruza wskazał, że jego spółka ma wiele innowacyjnych projektów. – Pracujemy nad automatyzacją procesów wydobywczych ze względu na ich trudne warunki. Temperatury cały czas rosną, co wiąże się z normami BHP. Opóźnienie niektórych projektów może spowodować problemy w przyszłości – powiedział przedstawiciel KGHM.