Resort aktywów państwowych chce, by ustawa o offshore trafiła do Sejmu po wakacjach

29 czerwca 2020, 10:45 Alert

Na Konferencji Energetycznej EuroPower & OZE Power pod patronatem BiznesAlert.pl wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas odniósł się do planu osiągnięcia neutralności klimatycznej i prac nad polską ustawą o rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

Farma wiatrowa Hornsea. Fot. Wikimedia Commons
Farma wiatrowa Hornsea. Fot. Wikimedia Commons

Gryglas na EuroPower & OZE Power

– Znajdujemy się w szczególnym czasie. W okresie pandemii skupialiśmy się na ochronie zdrowia, ale w drugim rzędzie przychodzi czas na ożywienie gospodarki, Działania planowane przez KE możemy wykorzystać, by pobudzać gospodarkę. Podstawowym wnioskiem z pandemii jest, by przewartościować nasze myślenie o gospodarce przyszłości. Bardzo często sprowadzamy neutralność klimatyczną do energetyki, ale dotyczy to również takich sektorów jak transport czy przemysł – powiedział Zbigniew Gryglas.

– Pandemia wydłużyła nasze prace and ustawą o offshore, ale mamy ambitny plan, by po wakacjach trafiła ona do Sejmu i została przyjęta do końca roku. Przyjęliśmy plan zagospodarowania obszarów morskich i według nich będą realizowane inwestycje – powiedział Gryglas.

– Ministerstwo Rozwoju pracuje and decyzją lokalizacyjną dla polskiej elektrowni jądrowej, mam nadzieję, że kontrety poznamy niedługo – zapewnił.

Michał Perzyński