Gryglas: Rozwój morskich farm wiatrowych to szansa dla całej gospodarki

4 września 2018, 18:00 Energetyka
wiatraki morskie farmy wiatrowe offshore

Przed nami wielkie możliwości jeżeli chodzi o OZE, ale Polska nie ma takich ambicji jak Litwa, aby sto procent energii było produkowane ze źródeł odnawialnych – powiedział podczas odbywającego się w Krynicy XXVIII Forum Ekonomi Zbigniew Gryglas, poseł na Sejm RP i przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej.

Jak zaznaczył polityk, obecnie ponad 80 procent energii jest generowane z węgla. – To się ilościowo nie zmieni, ale zmienią się wartości procentowe, ponieważ polska gospodarka rozwija się bardzo szybko. W związku z tym będzie potrzebowała coraz więcej energii, więc jej produkcja musi być większa. Nie mamy tak ambitnych planów jak Litwa, ale osiągniemy 50 procent energii produkowanej z OZE – powiedział.

Zdaniem posła Gryglasa, w ciągu kilku najbliższych lat na Bałtyku mogą zostać zainstalowane morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy 6 GW. – Mamy nie tylko dobre warunki, ale co ważne gotowe firmy, które stoją w blokach startowych i czekają na sygnał, aby produkować wszystkie elementy do budowy morskich farm wiatrowych w Polsce – powiedział.

Według przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej, nadal analizowana jest budowa w Polsce elektrowni jądrowej. – Jednak atom ma pewne wady i ograniczenia. Według planów mają być to maksymalnie 3 GW. Przy takich planach trudno mówić o transferze technologii. Alternatywą może być tylko morska energetyka wiatrowa – stwierdził polityk. Jego zdaniem skorzysta na tym nie tylko elektroenergetyka, ale i przemysł. – Dzięki offshore, Polską gospodarkę może zasilić nawet 70 mld złotych – dodał.