Gryglas: Morska energetyka wiatrowa może być polską specjalnością

24 listopada 2017, 12:00 Energetyka

Morska energetyka wiatrowa to szansa dla Polski. Chcemy, by stała się ona polską specjalnością. Tak ten projekt postrzegam – powiedział w trakcie posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki Wiatrowej jej przewodniczący – poseł Zbigniew Gryglas z Partii Porozumienie.

Wiatraki na morzu
Dania inwestuje przede wszystkim w energetykę wiatrową (fot. Flickr/CC/Andreas Klinke Johannsen)

Cel zespołu

Według niego, celem powołanego zespołu jest przygotowanie otoczenia regulacyjnego dla sektora morskiej energetyki wiatrowej i przedstawienie odpowiednich propozycji Ministerstwu Energii. – Wierzę, że resort energii pozytywnie na nie odpowie – mówił.

Plan prac

Mówiąc o planach zespołu na najbliższe spotkanie, poseł Gryglas stwierdził, że zajmie się on wpływem inwestycji w morską energetykę wiatrową na Krajowy System Energetyczny.

– Chcielibyśmy też wzmocnić krajowy łańcuch dostaw dla morskich projektów wiatrowych, rozwinąć potencjał polskich przedsiębiorstw i wspierać je na rynkach zewnętrznych. Kolejna sprawa, to uwarunkowania prawne dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, w tym systemu wsparcia dla tego rodzaju energii, wykorzystanie lokalnych zasobów produkcyjnych – stwierdził polityk. Ponadto przewidywane jest wyjazdowe posiedzenie zespołu, aby ,,obejrzeć potencjał produkcyjny głównych zakładów, które już świadczą usługi na rzecz producentów czy inwestorów”.

Morska energetyka wiatrowa jak port w Gdyni

W trakcie wystąpienia poseł Gryglas porównał morską energetykę wiatrową do projektów realizowanych w tracie II Rzeczpospolitej, takich jak Centralny Okręg Przemysłowy czy port w Gdyni. – To może być projekt na miarę tych znanych z II RP. Wartość tego projektu szacujemy na 70-80 mld dolarów. Impakt dla budżetu to 60 mld zł. Korzyści dla samorządów lokalnych przyniosą ok. 17 mld zł. Spodziewamy się dużego zatrudnienia w tym sektorze. Nie tylko w budowie farm – powiedział polityk.

Według niego zespół ,,nie zająłby się tematyką morskich farm wiatrowych, gdyby nie nasza wiara w to, że może być to nasza specjalność. Możemy stać się krajem eksporterem nie tylko instalacji, ale i usług utrzymania”. W tym kontekście przypomniał, że w ubiegłym roku rynek morskiej energetyki wiatrowej w Europie wzrósł o 40%. – Nie może nas zabraknąć na tym rynku – apelował poseł Gryglas.

Podkreślił jednocześnie, że Morze Bałtyckie stwarza bardzo dobre warunki do rozwoju offshore. Jego zdaniem ten rodzaj energii jest bardziej stabilny od tej wytwarzanej przez siłownie wiatrowe zainstalowane na lądzie.