EnergetykaEnergia elektrycznaGaz.OZEWęgiel. energetyka węglowa

Gryglas: Stworzenie ministerstwa energii było słuszne

Tablica resortu energii. Fot. Ministerstwo Energii.

Tablica resortu energii. Fot. Ministerstwo Energii.

O ocenę dwóch lat polityki rządu w obszarze energetyki i komentarz w tej sprawie poprosiliśmy posła Zbigniewa Gryglasa z partii Porozumienie. Jego zdaniem działania resortu zasługują na ocenę cztery z minusem.

– Na pewno nie było katastrofy. Oczekiwałem natomiast przygotowania dokumentu o strategii polityki energetycznej Polski przynajmniej do 2030 roku, który nie powstał. Taka strategia jest potrzebna – bez niej działania rządu są nieco chaotyczne – zaczął Gryglas. Powiedział, że do pozytywów należy zaliczyć restrukturyzację górnictwa węgla kamiennego, której sprzyjały zmiany cen węgla na rynkach światowych. – Na wyróżnienie zasługuje bez wątpienia Pan Minister Grzegorz Tobiszowski odpowiedzialny za górnictwo – dodał.

Z drugiej strony weszły w życie regulacje, które utrudniają rozwój sektora odnawialnej energii w Polsce. – Szanuję pogląd ministra Tchórzewskiego, że źródła energii powinny być przede wszystkim stabilne i rentowne, ale powinniśmy odważniej wprowadzać OZE. Ja bym stawiał na morską energetykę wiatrową, która nie wzbudza takich kontrowersji jak lądowa – mówił poseł.

Odniósł się też do działań rządu w zakresie elektromobilności. – Tutaj także działamy zbyt wolno. Minęły dwa lata, a program jest wciąż we wstępnej fazie. Światowi liderzy są już bardzo daleko. Jeśli poważnie myślimy o polskim samochodzie elektrycznym, musimy działać zdecydowanie szybciej – powiedział.

Rozmówca BiznesAlert.pl mówił również o działaniach rządu na rzecz dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do Polski. – Te działania oceniam bardzo wysoko, co jest zasługą ministra Naimskiego. Wykazujemy tu żelazną konsekwencję. Polska osiągnęła niebywały sukces; dzisiaj możemy czuć się dużo bezpieczniej, jeśli chodzi o dywersyfikację dostaw gazu do Polski – mówił poseł.

Polityk partii Porozumienie odniósł się też do samego pomysłu wydzielenia ministerstwa odpowiedzialnego za energetykę. – Utworzenie Ministerstwa Energii było słuszną decyzją. Sektor energetyczny to siła napędowa gospodarki – zakończył.

Zapytany o całościową ocenę działalności w zakresie energetyki, przyznał rządowi czwórkę z minusem.


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X