EnergetykaRopaWęgiel. energetyka węglowa

Gryglas: Wciąganie Orlenu w górnictwo zaszkodzi akcjonariuszom

– Nie popieram projektów gospodarczych, które nie maja uzasadnienia ekonomicznego a są realizowane pod presją polityczną a z taką sytuacja mamy do czynienia obecnie – komentuje dla BiznesAlert.pl doniesienia Rzeczpospolitej o możliwej inwestycji PKN Orlen w polskie górnictwo poseł Nowoczesnej Zbigniew Gryglas.

Przypomnijmy – według informacji gazety Ministerstwo Energii poszukuje czwartego inwestora, który wesprze fuzję Polskiej Grupy Górniczej i Katowickiego Holdingu Węglowego. Jak podkreśla gazeta, podmiot, który powstanie w wyniku połączenia wspomnianych spółek potrzebuje dofinansowania na poziomie 1,1 mld zł, podczas gdy Enea, Węglokoks i TF Silesia mają wyłożyć na ten cel 700 mln. Brakujące 400 mln zł miałby dołożyć PKN Orlen.

W rozmowie z naszym portalem poseł Nowoczesnej stwierdził, że nie był entuzjastą łączenia kopalń ze spółkami energetycznymi. Zdaniem Gryglasa w tamtym przypadku ,,było chociaż uzasadnienie w postaci powiązań pionowych (węgiel wykorzystywany w elektrowniach).”

– Tutaj ten argument nie istnieje. Niestety powoływani obecnie, w znakomitej większości, polityczni managerowie (obecny Prezes PKN Orlen S.A. zrezygnował z mandatu Posła RP by objąć stanowisko) często nie kierują się przesłankami wyłącznie ekonomicznymi a właśnie względami politycznymi – uważa Zbigniew Gryglas.

– W przypadku Orlenu jest jeszcze jeden aspekt. Jest to spółka publiczna i wszelkie “nierynkowe”, nieuzasadnione biznesowo transakcje mogą być ocenione jako działanie na szkodę akcjonariuszy mniejszościowych. Nie zapominajmy wszak, ze Orlen nie jest spółka w 100 procentach państwową – podkreślił poseł.


Powiązane artykuły

Terminal LNG Energos-Force. Fot. Energos

Niemcy oddają pływający terminal LNG

Rząd federalny zdecydował wynająć pływający terminal LNG “Energos Force” do innego kraju w południowej Europie. Jednostka obrała kurs na Gibraltar....

Mobilna platforma wiertnicza uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego

Platforma samopodnośna uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego. Zmarły cztery osoby, ponad 20 uratowano, a trzy kolejne są poszukiwane. Do akcji...

Europa dwóch prędkości w energetyce. Węgry-Słowacja kontra reszta

Węgry pozostają największym importerem rosyjskiego gazu w UE i sprzeciwiają się unijnym planom odejścia od rosyjskich surowców do 2028 roku....

Udostępnij:

Facebook X X X