Strzelczyk: Porty serwisowe offshore będą gotowe na czas

20 czerwca 2022, 11:45 Energetyka

Co do polskich projektów offshorowych, cały czas rozmawiamy z potencjalnymi dostawcami m.in. jednostek serwisowych. Jednostki serwisowe będą gotowe na lata 2024-2025 – powiedział prezes Lotos Petrobaltic Grzegorz Strzelczyk podczas Forum Wizja Rozwoju.

Grzegorz Strzelczyk na Forum Wizja Rozwoju. Fot. Mariusz Marszałkowski
Grzegorz Strzelczyk na Forum Wizja Rozwoju. Fot. Mariusz Marszałkowski

Grzegorz Strzelczyk na Forum Wizja Rozwoju

– Co do polskich projektów offshorowych, cały czas rozmawiamy z potencjalnymi dostawcami m.in. jednostek serwisowych. Jednostki serwisowe będą gotowe na lata 2024-2025. Tutaj nie widzimy wyzwań co do samej instalacji, niestety pierwszy etap mamy prawdopodobnie z głowy. Wybraliśmy jednak dwóch partnerów branżowych, i rozmawiamy z instytucjami finansowymi, które byłyby w stanie finansować pozyskanie statków instalacyjnych, które mogłoby uczestniczyć w budowie tych instalacji w kolejnych fazach rozwoju obszarów morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Obecnie zakup takich statków w Chinach stał się mniej atrakcyjny, więc urosła tutaj szansa dla polskich stoczni – powiedział prezes Lotos Petrobaltic.

– My jesteśmy zainteresowani tym, aby udział polskiej gospodarki w offshore był jak największy i będziemy się starać, aby tak się stało – podkreślił.

Opracowali Mariusz Marszałkowski i Michał Perzyński