Grzesik: Po przeniesieniu części zakładów do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, zarobki w nich mocno spadną

17 kwietnia 2015, 14:40 Energetyka
Zabytkowa_kopalnia_węgla_kamiennego_-GUIDO-_-_przemasban105
Zabytkowa kopalnia węgla kamiennego.

Mimo iż kwestia pakietu osłonowego dla odchodzących z pracy górników Kompanii Węglowej teoretycznie została już uzgodniona, to sami zainteresowani nie mają pewności na jakie pieniądze mogą liczyć – informuje „Rzeczpospolita”.
Jak relacjonuje dziennik, efektem dotychczasowych negocjacji w sprawie pakietu osłonowego dla górników KW są dwa rozwiązania – świadczenia urlopowe oraz jednorazowe odprawy. Pierwsze zakłada, że górnicy i osoby zatrudnione przy przeróbce węgla będą mogły skorzystać do czasu przejścia na emeryturę z urlopu, podczas którego będą otrzymywały 75 proc. wynagrodzenia. Drugie natomiast wprowadza 12-miesięczną odprawę, do której będą doliczone jeszcze trzy miesięczne pensje wynikające z przepisów ogólnych, dla tych którzy zdecydują się odejść z pracy.

Jednak jak zwraca uwagę „Rzeczpospolita”, pracownicy KW nie mają pewności ile tak naprawdę pieniędzy wpłynie na ich konta jeśli się zdecydują na któreś z rozwiązań.

Cytowany przez dziennik Jarosław Grzesik, przewodniczący górniczej Solidarności wyjaśnia, że biorąc pod uwagę średnią płacę w KW, która jest na poziomie 6 tys. zł, odprawa może sięgać 90 tys. zł. Ale zwraca on uwagę, że po przeniesieniu części zakładów do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, zarobki w nich mocno spadną, a to oznacza również mniejsze świadczenia urlopowe i odprawy.

Źródło: Rzeczpospolita/CIRE.PL