EnergetykaOZEWęgiel. energetyka węglowaWszystko

Guzek: Greenpeace będzie mobilizował aktywistów i rządy do konkretnych działań

Wczoraj, wspólnie z innymi, dużymi organizacjami – zarówno ekologicznymi, jak i z największą międzynarodową federacją związków zawodowych – opuściliśmy szczyt klimatyczny, dlatego, że nie przyniósł on żadnych rezultatów – mówi w rozmowie z naszym portalem Katarzyna Guzek, rzeczniczka prasowa Greenpeace w Polsce.

Zdaniem rzeczniczki kraje, które są członkami konwencji o ochronie klimatu nie stanęły na wysokości zadania i nie przygotowały harmonogramu prac nad kolejne dwa lata, by doprowadzić do podpisania umowy w 2015 r. w Paryżu.

– W tej sytuacji postanowiliśmy opuścić tę konferencję, ponieważ nie chcemy podpisywać się pod jej rezultatami, czy właściwie – brak rezultatów – twierdzi Guzek. – Z drugiej strony nie znaczy to, że podważamy zasadność toczonych negocjacji. Uważamy, że ten proces jest kluczowy i konieczny by utrzymać dążenie na rzecz zredukowania emisji gazów cieplarnianych. Poświęcimy kolejny rok na to, by zmobilizować działaczy, jak i rządy do konkretnych działań. Pojawimy się ponownie na kolejnym szczycie klimatycznym.

– Na budynek ministerstwa gospodarki w Warszawie weszliśmy, gdy rozpoczął się szczyt węglowy – mówi rzeczniczka. – Mieliśmy wówczas bardzo jasny przekaz. Na banerze, który wówczas rozwiesiliśmy, postawiliśmy pytanie: kto rządzi Polską – przemysł paliw kopalnych czy obywatele? Ponieważ uważamy, że rząd w tym momencie bardziej reprezentuje interesy koncernów paliwowych, a nie – obywateli, którzy w najnowszym badaniu CBOS wypowiedzieli się jednoznacznie (89 proc.), że chce większej ilości odnawialnych źródeł energii.

W przypadku wejścia na Pałac Kultury chodziło o zupełnie inny problem – tłumaczy dalej Guzek. – Chcieliśmy upomnieć się za naszymi aktywistami, którzy stanęli w obronie Arktyki,  zostali zatrzymani i ciążą na nich bardzo poważne zarzuty. Umieszczone wówczas hasło na banerze było bardzo proste: „Save Free-Arctic Activists”. Stanęliśmy solidarnie w ich obronie – wyjaśnia rzeczniczka.

Jej zdaniem być może opinia Iwo Łosia, aktywisty Greenpeace w Polsce, podczas jednej z ostatnich dyskusji telewizyjnych, że „bezpieczeństwo energetyczne to slogan”, było wyciągnięte z kontekstu. Wg Guzek: – my mówimy bardzo jasno, że bezpieczeństwo energetyczne Polski leży w inwestycjach w odnawialne źródła energii i w podnoszeniu efektywności energetycznej.  A nie w dalszym uzależnianiu Polski od węgla. Tym bardziej, że węgiel w dużej mierze importujemy (więcej niż eksportujemy). I jeśli trendy się utrzymają, to w ciągu dekady będziemy więcej go importowali niż produkowali. Tak więc sektor węglowy nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem energetycznym – kończy rzeczniczka Greenpeace w Polsce.


Powiązane artykuły

Emisje CO2 w Niemczech wzrosną

Unia Europejska przygotowuje się do wprowadzenia nowego systemu handlu emisjami (ETS2), który od 1 stycznia 2027 roku zastąpi obecny niemiecki...

Cios w małych lokalnych dostawców energii w Niemczech

Niemiecka Federalna Agencja Sieci (Bundesnetzagentur) przedstawiła nowe plany dotyczące regulacji rynku energii, które budzą obawy wśród miejskich przedsiębiorstw użyteczności publicznej...
Aktywiści pod platformą. Fot. Greenpeace

Greenpeace uderza w Norwegię. “To hipokryci”

Organizacja Greenpeace zarzuca Norwegii hipokryzję, wskazując, że kraj finansuje zieloną transformację z zysków z paliw kopalnych. Aktywiści twierdzą, że eksport...

Udostępnij:

Facebook X X X