Hamryszczak: Innowacje w przemyśle kosmicznym służą także energetyce

9 marca 2016, 18:00 Energetyka
1
Źródło:Ministerstwo Rozwoju

(Ministerstwo Rozwoju)

– Działalność branży kosmicznej bardzo dobrze wpisuje się więc w cele Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju – podkreślił wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak podczas odbywającego się dzisiaj Forum Sektora Kosmicznego. Podkreślił on także, że innowacje wprowadzane w sektorze kosmicznym są wykorzystywane w wielu innych dziedzinach, m.in. w energetyce.

Jedną z kluczowych zalet rozwoju polskiego sektora kosmicznego to budowanie więzi współpracy między nauką a przemysłem. Ma to wkrótce zaowocować rozwijaniem innowacyjnych technologii oraz stymulowanie kontaktów i współpracy zagranicznej.-Innowacje wprowadzane w sektorze kosmicznym są wykorzystywane w wielu innych dziedzinach. Znacząco zwiększają ich konkurencyjność i efektywność przedsięwzięć realizowanych w poszczególnych obszarach Planowanie przestrzenne, łączność, transport, monitorowanie środowiska, rolnictwo, bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe, energetyka to tylko niektóre z nich – powiedział goszczący na Forum Sektora Kosmicznego Adam Hamryszczak.

Wiceminister zwrócił uwagę, że obecny rok będzie bardzo ważny dla dalszego rozwoju polskiego sektora kosmicznego i administracji publicznej, przed którymi staną dwa nowe kluczowe wyzwania: przygotowanie do Rady Ministerialnej Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w grudniu oraz planowanego na jesień ogłoszenia Strategii Kosmicznej Unii Europejskiej.

– Chciałbym zaprosić Państwa do dialogu. Niezwykle ważne jest bowiem wypracowanie optymalnego stanowiska Polski na Radę Ministerialną ESA. Musimy zdecydować, w których programach opcjonalnych chcemy uczestniczyć – a zatem, jakie kierunki i obszary technologiczne będziemy wspierać.Wcześniej odbędzie się szereg konsultacji z państwami członkowskimi i zainteresowanymi podmiotami, w tym przemysłem. Zachęcam Państwa do aktywnego włączenia się w ten proces” – powiedział wiceminister.

Celem odbywającego się 9 marca br. w Warszawie wydarzenia, jest promocja wiedzy o dotychczasowych osiągnięciach polskiego sektora kosmicznego oraz wskazanie jego możliwych kierunków rozwoju.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju