Hansen: Odbicie cen ropy w odpowiedzi na spekulacje (ANALIZA)

2 lutego 2016, 10:30 Energetyka

ANALIZA

Ole Hansen

Saxo Bank

Styczeń okazał się burzliwy dla rynków towarowych. Ostatni tydzień nie był wyjątkiem, przy czym najwięcej uwagi inwestorzy poświęcali rynkowi ropy. Spekulacje na temat dotychczas niepotwierdzonego i nadal wątpliwego porozumienia pomiędzy OPEC a Rosją umożliwiły zdecydowane odbicie po redukcji krótkich pozycji. 

Trwający tydzień rajd cen złota stracił tempo, a posiadacze wielu długich pozycji w produktach notowanych na giełdzie zastanawiają się, czy przypadkiem nie posunęli się za daleko. Ceny kawy odnotowują najdłuższy rajd od czerwca ubiegłego roku, natomiast w przypadku cukru wystąpiła rzadko spotykana sytuacja, ponieważ brak najnowszych, wskazujących na wzrost fundamentów spowodował zamykanie spekulacyjnych długich pozycji należących do funduszy hedgingowych.

Sektor energetyczny umocnił się o 5,6% w ujęciu tygodniowym, jednak stracił 8% w ujęciu miesięcznym. W połączeniu ze spadkiem na rynku innych produktów żywnościowych, tj. kakao i cukru, spowodowało to, że indeks towarowy Bloomberg już przez siódmy miesiąc z rzędu odnotowuje spadek.

ropa hansen

Cukier był jednym z najchętniej kupowanych towarów po tym, jak w okresie od września do grudnia zyskał na wartości 38%. Po kilkumiesięcznym okresie pozostawania w przedziale zabrakło jednak nowych bodźców do osiągnięcia niemal rekordowej długiej pozycji netto. Spadek poniżej poziomu 14 USD spowodował exodus funduszy, które szukają obecnie wsparcia dla kontraktu z terminem w marcu (SBH6) na poziomie 13 USD, co stanowi zniesienie o 61,8% z linii powyższego rajdu.

Cena platyny, która niedawno odnotowała rekordowe dyskonto względem złota (26%), zdecydowanie wzrosła po tym, jak osiągnęła najniższy poziom od recesji z 2009 r. Dalszy wzrost wymaga wsparcia ze strony złota i technicznego wybicia powyżej poziomu 900 USD; dla porównania, w chwili, gdy to piszę, cena wynosi 865 USD.