AlertEnergetykaEnergia elektryczna

Resort klimatu zapowiada wygaszanie mechanizmu mrożenia cen energii

Złoty, waluta. Źródło: Freepik

Złoty, waluta. Źródło: Freepik

– Dziś, w sytuacji stabilizującego się rynku energii, mrożenie cen musi być stopniowo wygaszane – powiedziała ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

– Interwencje cenowe stosowane były w okresie kryzysu energetycznego. Dziś, w sytuacji stabilizującego się rynku energii, mrożenie cen musi być stopniowo wygaszane – powiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska na łamach Gazety Wyborczej.

Obywatele i koszty

– W tym procesie trzeba uwzględnić różne sytuacje życiowe obywateli i obywatelek, żeby dostrzec to, czy będą oni w stanie opłacić rachunki. Dlatego też w odróżnieniu od poprzedników różnicujemy zasady wsparcia dla odbiorców energii elektrycznej i wprowadziliśmy bon energetyczny, wsparcie z progiem dochodowym, z którego skorzystało ponad 2,4 mln gospodarstw domowych – dodała minister.

Paulina Hennig-Kloska w rozmowie z Gazetą zaznaczyła, że początkowe koszty osłon kształtowały się na poziomie 33 mld złotych. – W przyszłym roku szacujemy, że w maksymalnym pakiecie (osłonowym – przyp. red.) byłoby to pięć miliardów złotych – zapowiedziała.

W połowie października 2024 roku ministerstwo klimatu i środowiska podkreślało, że chce utrzymać mechanizm mrożenia cen energii w 2025 roku. Obecnie ustawa określa maksymalną cenę energii elektrycznej m.in. dla gospodarstw domowych na poziomie 500 złotych/MWh. Dokument obowiązuje do 31 grudnia 2024 roku.

Gazeta Wyborcza / Jędrzej Stachura

Unia bierze pod lupę chińskie elektryki. Preludium wojny handlowej? Spięcie


Powiązane artykuły

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...
Pierwszy polski wiatrak na Morzu Bałtyckim. Fot. Orlen

Jest pierwszy wiatrak Orlenu na Bałtyku

Orlen i kanadyjski Northland Power rozpoczęły instalację morskich turbin wiatrowych w polskiej części Bałtyku. Pierwszy wiatrak o mocy 15 MW...

Udostępnij:

Facebook X X X