EnergetykaGaz.OZEWszystko

Heritage Foundation: Turcja – węzeł gazowy dla Europy

Gazociągi Korytarza Południowego, BP

– Konkurencję dla rosyjskiego gazu będzie niebawem stanowić surowiec z regionu Morza Kaspijskiego – stwierdził w wywiadzie udzielonym w przeddzień wyborów w Turcji dla agencji Reuters Ariel Cohen – główny ekspert Heritage Foundation. Cohen jest specjalistą międzynarodowego bezpieczeństwa i analiz rynkowych.

Zasoby gazu znajdujące się w licznych i obfitych złożach w Turkmenistanie, Iranie i Iraku, są równe lub nawet przewyższają zasoby  gazu w Rosji – zauważył Cohen i dodał, że surowiec z tych kierunków będzie łatwiej dostępny i znacznie tańszy niż gaz z Rosji. Przede wszystkim, dlatego, że może być transportowany przez Turcję, która ma dogodne warunki, aby stać się krajem tranzytu i węzłem gazowym dla całego regionu.

Zdaniem Cohena Turcja jest państwem stabilnym politycznie i ma ambicję być krajem tranzytowym. „Turcja musi także zrozumieć, że bez rynku europejskiego nie stanie się graczem na globalnym rynku gazu. Dla Ankary najważniejszy jest rynek państw Unii Europejskiej. Z dwóch powodów: jest doskonale oraz blisko położony, a także nie ma własnych dużych rezerw nośników energii przy rosnącym zapotrzebowaniu. Wprawdzie Europejczycy grożą, że będą rozwijać odnawialne źródła energii, ale OZE są niestabilne i po prostu nie wystarczą”. Do tego są wciąż bardzo drogie, „nieopłacalne” – uważa Cohen – Moskwa dobrze o tym wie i „po cichu nie odpuszcza rynku europejskiego.”

Z ważnych geopolitycznych względów, dla UE Południowy Korytarz Gazowy jest priorytetowy. Ten projekt ma na celu dywersyfikację dróg i źródeł dostaw gazu, Stabilny tranzyt przez Turcję jest jedną z podstaw tego projektu.

Cohen uważa, że Turcja powinna również podjąć się specyficznej roli stabilizatora dla wschodniej części Morza Śródziemnego, gdzie jak już wiadomo są istotne zasoby gazu. Ankara może zapewnić bezpieczeństwo eksploatacji tych zasobów na wodach Cypru, Izraela, Libanu, a może nawet Syrii. Może gwarantować też bezpieczeństwo gazociągów prowadzących z tych złóż przez Turcję do Europy.


Powiązane artykuły

Narodowe Centrum Badan Jadrowych w Swierku. N/z: wejscie do reaktora jadrowego "Maria". Fot. Bartosz Krupa/East News. Swierk 31.05.2015.

Reaktor Maria wznowi pracę w sierpniu?

Reaktor Maria, jedyny działający reaktor jądrowy w Polsce, odbywa przymusową przerwę w oczekiwaniu na licencję od Państwowej Agencji Atomistyki. Ministerstwo...
Prace na statku układającym rurociąg Lorelay na Morzu Północnym, Holandia, 18 lipca 2025 r. Rurociąg do transportu CO2 na potrzeby systemu transportu i składowania CO2 Portos. EPA/JEROEN JUMELET

Holandia łapie CO2, by ratować Unię. Polska tylko zerka

W przyszłym roku Holandia wystartuje z projektem Porthos, umożliwiającym wychwyt i składowanie milionów ton dwutlenku węgla rocznie. W ten sposób...
Krzysztof Galos, wiceszef resortu i Główny Geolog Kraju. Źródło wikimedia

MKiŚ: Odkrycie nowych złóż ropy na Bałtyku musi zostać potwierdzone

– Ministerstwo klimatu i środowiska będzie mogło potwierdzić informacje o odkryciu największego złoża węglowodorów w Polsce w pobliżu Świnoujścia dopiero...

Udostępnij:

Facebook X X X